Հունաստանը պետք է լքի եվրոգոտին, եթե չկատարի պարտավորությունները: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 2-ին, ZDF հեռուստաալիքի ուղիղ եթերում հայտարարել է Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ Ալեքսանդր Լամբսդորֆը:
Հույն քաղաքական գործիչները մայիսի վերջին հայտարարում էին, որ Աթենքն ունակ չէ հերթական տրանշը փոխանցել Արժույթի միջազգային հիմնադրամին: 300 մլն եվրոյի չափով վճարման ժամկետը մինչեւ հունիսի 5-ն է:
Հունիսի 5-19-ն ընկած ժամանակահատվածում երկիրը պետք է ԱՄՀ-ին վճարի 1,6 մլրդ եվրո:
Երկուշաբթի Բեռլինում փակ դռների հետեւում բանակցություններ են վարել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը, ինչպես նաեւ Եվրոպական կենտրոնական բանկի ղեկավար Մարիո Դրագան ու ԱՄՀ-ի ղեկավար Քրիսթին Լագարդը:
Աղբյուրների տեղեկատվությամբ, հանդիպմանը քննարկվել է Հունաստանին օգնության նոր փաթեթի վերաբերյալ վերջնական առաջարկը, որը թույլ կտա Աթենքին մնալ եվրոգոտում, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»:
«Եթե Հունաստանը չկատարի դա, ապա ես միանշանակ ասում եմ՝ Հունաստանը պետք է լքի եվրոգոտին»,-հայտարարել է Լամբսդորֆը:
Նրա խոսքով, եթե Հունաստանի եվրոգոտուց դուրս գալը տեղի ունեցած լիներ մի քանի տարի առաջ, դա «կարող էր աղետ լինել, քանի որ կազդեր նաեւ Իսպանիայի, Պորտուգալիայի, Իռլանդիայի վրա», սակայն ներկայումս այդ երկրները կատարեցին անհրաժեշտ բարեփոխումներ՝ ուղղված իրենց տնտեսությունների ամրապնդմանը: Հունաստանի ներկայությունը, որը չի կարողանում փակել իր պարտքերը, վնասում է եվրոպական արժույթի գոտուն:

Греция должна покинуть еврозону в случае невыполнения требований кредиторов, заявил во вторник в прямом эфире немецкого телеканала ZDF заместитель председателя Европейского парламента Александр Ламбсдорф.
Греческие политики в конце мая заявляли, что Афины не способны выплатить очередной транш МВФ. Срок платежа в размере 300 миллионов евро — 5 июня 2015 года. В период с 5 по 19 июня страна должна заплатить фонду 1,6 миллиарда евро. В понедельник в Берлине за закрытыми дверями прошли переговоры канцлера ФРГ Ангелы Меркель, президента Франции Франсуа Олланда, председателя Еврокомиссии Жан-Клода Юнкера, а также глав Европейского центрального банка Марио Драги и Международного валютного фонда Кристин Лагард.
По информации источников, на встрече обсуждалось окончательное предложение греческому правительству по поводу получения нового пакета помощи, который позволил бы Афинам остаться в еврозоне, передает РИА Новости
«Если Греция это не выполнит, то я говорю однозначно — Греция должна покинуть еврозону», — заявил Ламбсдорф, который ранее написал в своем Твиттере, что встреча европейских лидеров в Берлине «является финальным отсчетом для Афин».
По словам Ламбсдорфа, если бы выход Греции из еврозоны состоялся несколько лет назад, это «могло бы стать катастрофой, так как это затронуло бы Испанию, Португалию, Ирландию», однако в настоящее время эти страны провели необходимые реформы для укрепления своей экономики. В результате присутствие Греции, которая не может отвечать по своим долгам, вредит зоне европейской валюты. «Речь идет о стабилизации еврозоны, о надежности евро», — заявил политик.