Թուրքիայի պատմագիտական ընկերության նախկին նախագահ, «Ազգայնական շարժում» կուսակցության կողմից պատգամավորի թեկնածու առաջադրված Յուսուֆ Հալաչօղլուն հայտարարել է, թե Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դիպլոմը կեղծ է։
Թուրքական «Յենի չաղ» պարբերականի թղթակցի հետ զրույցում Յուսուֆ Հալաչօղլուն պնդել է, որ նախագահ Էրդողանի դիպլոմը կեղծ է։ Նա նշել է, թե Թուրքիայի նախագահ դառնալու անհրաժեշտ է 4-ամյա բարձրագույն կրթություն, իսկ այն ուսումնական հաստատությունը, որտեղ սովորել է Էրդողանը, հիշյալ տարիներին եղել է 3-ամյա։
Հալաչօղլուն, շեշտելով, որ դիպլոմի վրա նույնիսկ կնիք չկա՝ հավելել է, թե որ եթե այդպես չլիներ, Էրդողանն իրեն վաղուց դատի էր տվել, ինչն անում է ամեն հարմար առիթի դեպքում։

Диплом президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана фальшивый. Об этом в беседе с корреспондентом турецкого издания «Ени чаг» заявил бывший председатель Исторического общества Турции Юсуф Халачоглу, баллотирующийся в депутаты от партии «Националистическое движение».
Халачоглу отметил, что для того, чтобы стать президентом Турции, нужно иметь 4-летнее высшее образование, а в учебном заведении, где учился Эрдоган, обучение было 3-летним. Утверждая, что на дипломе даже нет печати, Халачоглу добавил, что если бы его заявление было неправдой, то Эрдоган давно бы подал на него в суд, как это делает при любом удобном случае.