Փարիզում մեկնարկել է ֆրանկոֆոն երկրների բարձրագույն կրթության նախարարների համաժողովը, որին մասնակցում են 44 երկրների պատվիրակություններ: Ավելի քան 30 պետությունների բարձրագույն կրթության նախարարներ առաջին անգամ հավաքվել են քննարկելու ֆրանկոֆոն երկրների համալսարաններում թվային ուսուցման զարգացման հեռանկարները:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն իր ելույթում, կարեւորելով ֆրանկոֆոնիա կազմակերպության գործունեությունը որպես քաղաքակրթական արժեքների վրա հիմնված կառույց, նշել է, որ թվային տեխնոլոգիաների զարգացումը նոր հնարավորություններ է ստեղծում ժամանակակից եւ որակյալ բարձրագույն կրթության համար՝ առավել հասանելի դարձնելով այն երիտասարդության համար:
Համաժողովի ընթացքում նախատեսվում է նաեւ Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարարի հանդիպումը Ֆրանսիայի ազգային կրթության նախարարի հետ:

The first meeting of the francophone ministers of higher education with the participation of the delegations from 44 countries has kicked off in Paris.
The Ministers have gathered to discuss prospects for the development of digital universities.
In his speech, Armenian's Education Minister Armen Ashotuan underscored importance of the activities of the Organization of La Francophonie. He noted that the development of digital technologies is creating new opportunities for modern and high quality higher education making it more accessible to the young people.
Minister Ashotyan is expected to meet with his French counterpart Najat Vallaud-Belkacem on the margins of the meeting.