Հունիսի 5-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Ասկերանի ուղղությամբ:
ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը եւ նրա դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն (Չեխիա) ու Եվգենի Շարովը (Ուկրաինա):
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա) եւ ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը (Շվեդիա):
Դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի, կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել: Սակայն ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությունը դուրս չի բերել իր առաջապահ դիրքեր:

STEPANAKERT. – An accordance with the arrangement reached with the authorities of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR), the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan
The monitoring was held on Friday, and in the Askeran direction of the NKR.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO), Ambassador Andrzej Kasprzyk, and his field assistants Jiri Aberle (Czech Republic) and Yevgeny Sharov (Ukraine).
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was held by Khristo Khristov (Bulgaria), field assistant of the Personal Representative of the OSCE CiO, and Office staff member Peter Svedberg (Sweden).
The Azerbaijani side, however, did not lead the OSCE mission to its frontlines.
From the Karabakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives from the NKR Ministries of Foreign Affairs and Defense.