Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հերքել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու հնարավորությունը։ Այս մասին նա հայտարարել է Կիեւում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, փոխանցում է ՈՒՆԻԱՆ-ը։
«Չեք ստանա։ Այսօր երկիրը եվրոպամետ եւ սահմանադրական կոալիցիա ունի։ Ես վստահ եմ, որ դա մեզ հնարավորություն է տալիս սահմանադրական բարեփոխումներ անցկացնել, որոնց սպասում է երկիրը։ Ես կարծում եմ, որ ժողովուրդը իր գործն արել է, վերագործարկումը տեղի է ունեցել»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ նա հայտարարել էր, որ հիմա երկր վարչապետին փոխելու կարիք չի տեսնում եւ պարզաբանել է, որ աշնանը կառավարությունում սպասվող փոփոխությունների մասին իր երեկվա հայտարարությունը անհատապես ոչ ոքին չէր վերաբերում։

Президент Украины Петр Порошенко отвергает возможность проведения досрочных парламентских выборов. Об этом он сказал на пресс-конференции в Киеве, передает УНИАН.
«Не дождетесь. Потому что страна сегодня имеет проевропейскую коалицию, конституционную. Я уверен в том, что это дает нам возможность и ответственность провести конституционные изменения, которые ждет страна, в том числе децентрализацию, в том числе неприкосновенность, судебную реформу и другие... Я думаю, что народ свое дело сделал, перезагрузка произошла», - сказал он.
Ранее Порошенко заявлял, что не видит необходимости сейчас менять премьер-министра и пояснил, что его вчерашнее заявление о возможных изменениях в правительстве осенью не было направлено против кого-либо персонально.