Պաշտոնական Բաքուն ավելի է խստացնում Արեւմուտքի հետ հարաբերությունները։ Ադրբեջանը որոշել է փակել Բաքվում ԵԱՀԿ համակարգողի գրասենյակը։ Ինչպես գրում է Turan-ը՝ վկայակոչելով իր տեղեկացված դիվանագիտական աղբյուրները, համապատասխան նամակը հունիսի 3-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի կողմից ուղարկվել է Վիեննայում ԵԱՀԿ գլխավոր գրասենյակ։
«Ադրբեջանի կառավարությունը արձանագրում է, որ այլեւս չի տեսնում Բաքվում ԵԱՀԿ նախագծերի համակարգողի գործունեության անհրաժեշտությունը։ Այդ պատճառով Ադրբեջանի կառավարությունը 2015թ. հունիսի 4-ից ուժը կորցրած է համարում 2014թ. սեպտեմբերի 24-ին ստորագրված «Ադրբեջանի կառավարության եւ ԵԱՀԿ-ի միջեւ Բաքվում ԵԱՀԿ նախագծերի համակարգողի մասին հուշագիրը»։ Կառավարությունը ԵԱՀԿ-ին մեկ ամիս ժամանակ է տալիս տեխնիկական հարցերն ավարտին հասցնելու համար»,- ասված է ուղերձում։ Հունիսի 5-ին ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերը ԵԱՀԿ անդամ երկրներին տեղեկացրել էր պաշտոնական Բաքվի որոշման մասին։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կամ մյուս կառույցները դեռեւս ոչ մի մեկնաբանություն չեն արել։
Նշենք, որ 2 տարի առաջ Բաքուն իջեցրել էր իր երկրում ԵԱՀԿ ներկայացուցչության մակարդակը մինչեւ ԵԱՀԿ նախագծերի համակարգողի դեսպանատան աստիճանի։
Ներկայիս կտրուկ քայլը ըստ երեւույթին, Բաքվի արձագանքն է գործող համակարգող Ալեքսիս Շախտատինսկու հետկանչին, որին ԵԱՀԿ-ում մեղադրել էին Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության խնդիրների անտեսման եւ ղեկավարության հետ շատ ջերմ հարաբերություններ ունենալու մեջ։ Սրանով Բաքուն հասկացնել է տվել, որ չի ուզում իր երկրում ունենալ ԵԱՀԿ իրոք անկախ ներկայացուցիչներ։

Официальный Баку идет на дальнейшее ужесточение отношений с  Западом.  Именно так можно расценить решение закрыть офис координатора ОБСЕ в Баку. Как стало известно Turan из информированных дипломатических источников,  соответствующее письмо было направлено МИД Азербайджана 3 июня в головной офис ОБСЕ в Вене.
«Правительство Азербайджана констатирует, что не видит более необходимости в деятельности Координатора проектов ОБСЕ в Баку. Поэтому, правительство Азербайджана считает утратившим силу  с 4 июня 2015 года действия «Меморандума о взаимопонимании между правительством Азербайджана и ОБСЕ  о  Координаторе проектов ОБСЕ в Баку», подписанном 24 сентября 2014 года.
Правительство предоставляет ОБСЕ месячный срок для завершения технических вопросов, возникающих в такой ситуации», - сказано в послании. 5 июня Генеральный секретарь ОБСЕ Ламберто Занниер информировал страны-члены ОБСЕ о решении официального Баку.
Каких-либо комментариев от МИД Азербайджана или других структур пока не поступало. Отметим, что два года  назад Баку пошел на понижение уровня представительства ОБСЕ, которое было понижено с уровня посольства до Координатора проектов ОБСЕ.
Нынешний резкий шаг, видимо, стал реакцией Баку на отзыв нынешнего координатора Алексиса Шахтахтинского, которого в ОБСЕ обвинили в игнорировании проблемы гражданского общества в Азербайджане и слишком близких связях с руководством страны. Тем самым, Баку дал понять, что не желает видеть у себя действительно независимых представителей ОБСЕ.
Примечательно, что правительство Азербайджана дало время на решение технических вопросов по закрытию офиса ОБСЕ до 4 июля -   Дня независимости  США.  Как известно, деятельность Шахтахтинского была подвергнута резкой критике именно представителем США в ОБСЕ .