Պաշտոնական Բաքուն ավելի է խստացնում Արեւմուտքի հետ հարաբերությունները։ Ադրբեջանը որոշել է փակել Բաքվում ԵԱՀԿ համակարգողի գրասենյակը։ Ինչպես գրում է Turan-ը՝ վկայակոչելով իր տեղեկացված դիվանագիտական աղբյուրները, համապատասխան նամակը հունիսի 3-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի կողմից ուղարկվել է Վիեննայում ԵԱՀԿ գլխավոր գրասենյակ։
«Ադրբեջանի կառավարությունը արձանագրում է, որ այլեւս չի տեսնում Բաքվում ԵԱՀԿ նախագծերի համակարգողի գործունեության անհրաժեշտությունը։ Այդ պատճառով Ադրբեջանի կառավարությունը 2015թ. հունիսի 4-ից ուժը կորցրած է համարում 2014թ. սեպտեմբերի 24-ին ստորագրված «Ադրբեջանի կառավարության եւ ԵԱՀԿ-ի միջեւ Բաքվում ԵԱՀԿ նախագծերի համակարգողի մասին հուշագիրը»։ Կառավարությունը ԵԱՀԿ-ին մեկ ամիս ժամանակ է տալիս տեխնիկական հարցերն ավարտին հասցնելու համար»,- ասված է ուղերձում։ Հունիսի 5-ին ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերը ԵԱՀԿ անդամ երկրներին տեղեկացրել էր պաշտոնական Բաքվի որոշման մասին։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կամ մյուս կառույցները դեռեւս ոչ մի մեկնաբանություն չեն արել։
Նշենք, որ 2 տարի առաջ Բաքուն իջեցրել էր իր երկրում ԵԱՀԿ ներկայացուցչության մակարդակը մինչեւ ԵԱՀԿ նախագծերի համակարգողի դեսպանատան աստիճանի։
Ներկայիս կտրուկ քայլը ըստ երեւույթին, Բաքվի արձագանքն է գործող համակարգող Ալեքսիս Շախտատինսկու հետկանչին, որին ԵԱՀԿ-ում մեղադրել էին Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության խնդիրների անտեսման եւ ղեկավարության հետ շատ ջերմ հարաբերություններ ունենալու մեջ։ Սրանով Բաքուն հասկացնել է տվել, որ չի ուզում իր երկրում ունենալ ԵԱՀԿ իրոք անկախ ներկայացուցիչներ։

Official Baku is going to further tightening relations with the West. It can be regarded as a decision to close the Office of the Coordinator of OSCE in Baku, Turan agency reported.
According to well-informed diplomatic sources, the corresponding letter was sent to the Azerbaijani Foreign Ministry on June 3 in the head office of the OSCE in Vienna.
“The government of Azerbaijan has reported that there is no need for more activities of the OSCE Project Co-ordinator in Baku. Therefore, the Government of Azerbaijan considers it null and void from the June 4, 2015 the action of “the Memorandum of Understanding between the Government of Azerbaijan and the OSCE on the OSCE Project Coordinator in Baku,” signed September 24, 2014. The government provides the OSCE month to complete the technical issues that arise in such a situation,” the letter said.
On June 5 the OSCE Secretary General Lamberto Zannier informed OSCE member states about the decision of the official Baku.