Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի հետ եւ իր ցավակցություններն է հայտնել Ռուսաստանում անտառային հրդեհների հետեւանքով զոհերի կապակցությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում է ՌԴ կառավարության լրատվական ծառայությունը, զրույցը կայացել է թուրքական կողմի նախաձեռնությամբ: Էրդողանն իր համերաշխությունն ու աջակցությունն է փոխանցել ռուսաստանցիներին, ովքեր այս տարի բախվել են անբնական շոգ եղանակի:
Նա նշել է, որ Թուրքիան «ավելի լավ, քան որեւէ մեկը» հասկանում է այն դժվարությունները, որոնք ծագել են անտառային հրդեհների դեմ պայքարելիս, քանի որ Թուրքիան, ըստ էության, ամեն ամառ բախվում է այդ խնդրին:
Թուրքիայի կառավարության ղեկավարը նաեւ հայտարարել է, որ պատրաստ է անհրաժեշտ օգնություն տրամադրել Ռուսաստանին: Պուտինն իր երախտագիտությունն է հայտնել այդ առաջարկի համար:
ՌԴ ԱԻՆ տվյալներով, 2010-ի օգոստոսի 6-ի դրությամբ, անտառային հրդեհների մակերեսը կազմել է 179 հազար 595,5 հա: Ներկայումս Ռուսաստանում արձանագրվել է անտառային հրդեհների 831 օջախ, այդ թվում 42-ը տորֆային: Աղետի զոհ է գնացել 50 մարդ: Ուկրաինայի, Հայաստանի, Ադրբեջանի հրշեջները արդեն մեկնել են օգնության:

Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган в ходе телефонного разговора с премьер-министром России Владимиром Путиным выразил соболезнования в связи с гибелью людей в результате лесных пожаров в России, сообщает РБК.
Как сообщает пресс-служба российского кабинета министров, разговор состоялся по инициативе турецкой стороны. Эрдоган также высказал слова солидарности и поддержки россиянам, столкнувшимся в этом году с аномально жаркой погодой. Он отметил, что в Турции, «как нигде, понимают трудности, с которыми приходится сталкиваться в ходе борьбы с лесными пожарами», так как его страна, по сути, каждое лето сталкивается с этой проблемой.
Глава правительства Турции также заявил о готовности оказать необходимую помощь российской стороне. Путин выразил признательность за это предложение турецкой стороны.
По данным МЧС РФ, на 6 августа 2010г. площадь лесных пожаров составила 179 тыс. 595,5 га. В настоящее время в РФ зарегистрирован 831 очаг природных пожаров, в том числе 42 торфяных. Жертвами стихии уже стали 50 человек. Пожарники из Украины, Армении, Азербайджана уже вылетели на помощь российским коллегам.