Ադրբեջանում սկսել են ձերբակալել օլիգարխների, որոնք սերտ կապեր են ունեցել Ալիեւի ընտանիքի հետ: Իսկ դա նշանակում է, որ նավթային բումն Ադրբեջանում, հնարավոր է, ավարտին է մոտենում: Այս մասին ասված է Մաքս Սեդոնի՝ buzzfeed.com-ում հրապարակված հոդվածում:
Հեղինակը գրում է, որ անցյալ ամիս Ալիեւի հետ կապեր ունեցող Իբրահիմ Իբրահիմովը հարյուրավոր այլ գործարարների հետ, որոնք պարտք են Ադրբեջանի խոշորագույն պետական բանկին, հայտնվեց մի վայրում, որն Ալիեւի կառավարման հոմանիշն է դարձել, այսինքն՝ բանտում: Նավթի արդյունահանման եւ մեկ բարելը 90 դոլարից զգալիորեն ցածր գինը, որն անհրաժեշտ էր բյուջեին, երկրին նոր հանցագործությունների սուր կարիքի առջեւ կանգնեցրին: Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկը կտրուկ արժեզրկեց իր արժույթը եւ, Moody's-ի համաձայն, հնարավոր է՝ մինչեւ տարեվերջ ստիպված կլինի դա կրկին անել:
«Երկիրը, որպես ռուսական նավթի եւ գազի այլընտրանք, իրեն վաճառեց Արեւմուտքին՝ լինելով ՆԱՏՕ-ի եւ Իսրայելի ռազմավարական գործընկեր եւ այնպիսի էքստրավագանտ միջոցառումների կազմակերպիչ, ինչպիսին է Եվրատեսիլ-2012-ը»,- գրում է հեղինակը:
Չնայած տարբերակման մասին ադրբեջանական պաշտոնյաների հավաստիացումներին, երկրի եկամուտը 70%-ով կախված է էներգետիկայից, ինչպես եւ 95%-ով՝ դրա արտահանումից:
Սակայն մարդու իրավունքների հանդեպ բռնաճնշումների ֆոնին գործարարների զանգվածային ձերբակալությունները վստահություն չեն ներշնչում, որ կառավարությունը բարեփոխումների ուղին է ընտրում: Ինչ վերաբերում է Շահ Դենիզ-2 հավակնոտ նախագծին, ապա, հեղինակի կարծիքով, այն դժվար թե հանգեցնի արդյունահանման այնպիսի ծավալների, որոնք կկարողանան հասնել գազի եվրոպական շուկայում Ռուսաստանի ապահոված ծավալներին:
Սեդոնը նշում է, որ նավթի գների անկումը զգալի արդյունք ունեցավ: Բաքվի կենտրոնի էլիտար թաղամասերում բազմաթիվ խանութներ վարձով են տրվում, իսկ Ռուսաստանում աշխատող ադրբեջանցի միգրանտների դրամական փոխանցումների ծավալները զգալիորեն կրճատվել են:
Կառավարությունը ձգտում է զարգացնել այլ ոլորտները, օրինակ՝ տուրիզմը, բայց այնքան էլ լավ չի ստացվում, նաեւ այն պատճառով, որ մինչեւ հիմա չի չեղարկվել արեւմտյան երկրների համար մուտքի վիզան: «Այս շաբաթ Ալիեւի զարմիկին պատկանող ադրբեջանական հեռուստաալիքում ակնհայտորեն ադրբեջանցի տղամարդը ներկայացավ որպես «Ջեյմս Բոնդ»՝ նշելով, որ Լոնդոնից զբոսաշրջիկ է: Կոտրտված անգլերենով նա գովաբանում էր Բաքուն»,- գրում է հեղինակը:
Արեւմտյան դիվանագետների եւ տեղի ընդդիմադիրների խոսքով, Եվրոպական խաղերն արդեն տարբեր հարկերի եւ տուգանքների տեսքով անդրադառնում են շարքային ադրբեջանցիների գրպանների վրա:
Ընդդիմադիր տնտեսագետ Նատիկ Ջաֆարլիի խոսքով, Ալիեւները ստիպված են որոշում կայացնել. պահպանել Ադրբեջանի տնտեսական մոդելը՝ իշխանության մնալու համար, թե՞ արմատախիլ անել կոռուպցիան եւ անհավասարությունը՝ մարդկանց երջանիկ դարձնելու համար:

В Азербайджане начали арестовывать олигархов, которые имели тесные связи с семьей Алиева, что означает, что нефтяной бум в Азербайджане, возможно, стал подходить к концу. Об этом говорится в статье Макса Сэддона на сайте buzzfeed.com.
Как пишет автор, в прошлом месяце Ибрагим Ибрагимов, имевший связи с Алиевым, вместе с сотней других бизнесменов, задолжавших самому большому госбанку Азербайджана, оказался в месте, которое является синонимом правлению Алиева, а именно в тюрьме. Снижение производства и цены значительно ниже $90 за баррель, в которых нуждался бюджет, оставили страну острой нужде от новых поступлений. Центральный банк Азербайджана резко девальвировал свою валюту, и, согласно Moody's, возможно, придется сделать это снова до конца года.
«Страна продала себя Западу как альтернативы российской нефти и газу, являясь стратегическим партнером НАТО и Израиля и хозяйкой экстравагантных мероприятий, таких как Евровидение 2012», - пишет автор.
Несмотря на заверения азербайджанских чиновников о диверсификации, доход страны на 70% зависит от энергетики, так же как 95 % от ее экспорта.
Однако, массовые аресты бизнесменов на фоне репрессий в отношении прав человека, не внушают доверия в то, что правительство выберет путь реформ. Что касается амбициозного проекта Шах Дениз-2, то по мнению автора, проект вряд ли приведет к добыче объёмов, способных уменьшить хватку России на европейском рынке газа.
Как отмечает Сэддон, падение цен на нефть возымело ощутимый эффект. Многие магазины в самых фешенебельных районах в центре Баку сдаются в аренду, а объем трансфертов, посылаемых азербайджанскими мигрантами, работающими в России значительно уменьшился.
Правительство старается развивать другие отрасли, например туризм, но у них это не совсем получается, в том числе и потому что до сих пор не отменены визы для западных стран. «На этой неделе на азербайджанском канале, принадлежащем двоюродному брату Алиева, показали интервью явного азербайджанца, который рассказывал, что его зовут «Джеймс Бонд» и он турист из Лондона. Он хвалил Баку на ломанном английском»,- пишет автор.
Как отмечают западные дипломаты и местные оппозиционеры, Европейский игры уже отразились на карманах простых азербайджанцев в виде разного вида налогов и штрафов.
«Самая простая модель после развала СССР была форма гротескного капитализма, и именно это они пытались скопировать», - говорит западный бизнесмен, пожелавший остаться неизвестным.
Таким образом, как отмечает оппозиционный экономист Натик Джафарли, Алиевы придется решить: выбрать поддержание экономической модели Азербайджана, чтобы обеспечить свою власть, или искоренить коррупцию и неравенство, чтобы сделать людей счастливыми.