Երեւանում ստեղծված իրավիճակը «պետք է կարգավորվի բացառապես իրավական դաշտում»: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 24-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինը, հաղորդում է «Ազատությունը»:
«Այս իրավիճակը պետք է կարգավորվի բացառապես իրավական դաշտում: Այլ տարբերակներ չեն կարող լինել: Իրավիճակը պետք է կարգավորվի միայն բանակցությունների սեղանի շուրջ, որը բազմիցս առաջարկել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը»,-ասել է նա:
«Մենք հանդես ենք գալիս այն բանի օգտին, որ Երեւանում եւ ընդհանրապես Հայաստանում կայուն իրավիճակ լինի, որ այստեղ որեւէ հակամարտություն չլինի: Հայաստանը կարող է զարգանալ միայն կայունության պայմաններում», - նշել է ռուս դիվանագետը:
Հատկանշական է, որ ի տարբերություն Միացյալ Նահանգների, Եվրամիության ու Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատների երեկ տարածած հայտարարությունների, ուր մտահոգություն էր հնչեցվում ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժի կիրառման եւ լրագրողների դեմ գործադրված բռնությունների վերաբերյալ, Ռուսաստանի դեսպանը չի խոսել այդ մասին:

Сложившаяся в Ереване ситуация должна быть урегулирована исключительно в пределах правового поля. Об этом заявил посол России в Армении Иван Волынкин на пресс-конференции 25 июня, сообщает радиостанция «Свобода».
«Эта ситуация должна быть урегулирована исключительно в пределах правового поля. Других вариантов быть не может. Ситуация должна быть разрешена за столом переговоров. Это неоднократно предлагалось президентом Армении Сержем Саргсяном», - сказал посол.
Дипломат заявил, что российская сторона выступает за то, чтобы в Армении и в Ереване в частности сохранялась стабильная ситуация и чтобы не было никаких конфликтов. «Армения может развиваться только в условиях стабильности», - заключил российский дипломат.
Примечательно, что в отличие от послов США, ЕС и Британии, высказывающих беспокойство в связи с применением чрезмерной силы к участникам акции протеста и журналистам, посол России вовсе не затронул эту тему.