Հայաստաի կառավարությունը կսուբսիդավորի էլեկտրաէներգիայի նոր սակագինը ոչ բյուջեի հաշվին: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 30-ին, լրագրողներին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Հարցին, թե որ աղբյուրների հաշվին է կատարվելու սուբսիդավորումը, նա պատասխանել է, որ այդ մասին ավելի ուշ կհայտարարվի:
Անդրադառնալով ՀԷՑ-ի ազգայնացման հնարավորությանը, վարչապետը նշել է, որ այդ հարցը դեռ չի քննարկվում: «Կսպասենք քննարկումներին եւ աուդիտին: Այն ժամանակ կունենանք այն, ինչ ունենք, եւ անպայման կարտահայտվենք»,-ամփոփել է Հովիկ Աբրահամյանը:

YEREVAN. – The Armenian government will subsidize new electricity rate not from the budget, the resources for subsidies will be announced later, Prime Minister Hovik Abrahamyan told reporters on Tuesday.
As to nationalization of the Electric Networks, this question is not being discussed now, PM assured.
“We will wait till the discussions and audit. Then we will speak out,” PM added.
In a statement made on the sixth day of demonstrations in Yerevan on June 27, the Armenian leader said the government will absorb electricity price hike before the end of evaluation conducted by an international company. The government will absorb the price hike – 6.93 drams kWh.