NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով ընթերցողի ուշադրությանն է ներկայացնում ամերիկյան մասնավոր հետախուզա-վերլուծական «Stratfor» ընկերության կայքում հրապարակված հոդվածը:
Հայաստանի մայրաքաղաք Երեւանում արդեն երրորդ շաբաթն է՝ շարունակվում են էլեկտրաէներգիայի սակագինը 16%-ով բարձրացնելու դեմ անցկացվող բողոքի ցույցերը: Չնայած կառավարությունը որոշ զիջումների գնաց, ցուցարարները շարունակում են ամեն օր փողոց դուրս գալ: Հանրային բողոքի ակցիաները հաճախակի երեւույթ են Հայաստանում եւ մինչ օրս լուրջ սպառնալիք չեն ներկայացրել կառավարության համար: Ինչն է ավելի կարեւոր. չնայած ուկրաինական Եվրամայդանի հետ տարածված համեմատությանը՝ էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման հետ կապված ցույցերը Հայաստանում չեն սպառնում ռուսական շահերին:
Հայաստանը շատ ավելի հանդուրժող է հանրային ցույցերի հանդեպ, քան նախկին Խորհրդային Միության ցանկացած այլ պետություն: Այդ ցույցերի ժամանակ նույնիսկ մի քանի տասնյակ հազարավոր մարդիկ են դուրս եկել փողոցներ: Ամեն դեպքում, նրանք, որպես կանոն, վտանգ չեն ներկայացնում կառավարության համար կամ ուժեղ ընդդիմություն չեն Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որը երկիրը կառավարում է 2008 թվականից:
Ամեն դեպքում, Ուկրաինայում ճգնաժամի պայմաններում, որը 2014 թվականի փետրվարին սկսվեց Եվրամայդանի ցույցերից, զամգվածային լրատվամիջոցներն ու պետական պաշտոնյաներն այլեւս մեծ ուշադրություն են դարձնում նախկին Խորհրդային Միության տարածքում խոշոր ցույցերին: Երեւանում ցույցերի մեկնարկից կարճ ժամանակ անց լրատվամիջոցները սկսեցին նշել այն մասին, արդյո՞ք սա չի կարող «հայկական մայդանի» վերածվել: Հայաստանի կարգավիճակը՝ որպես Ռուսաստանի դաշնակից, միայն սնում էր այդ լուրերը:
Սակայն մինչեւ հիմա ցուցարարների մոտ աշխարհաքաղաքական շարժառիթ կամ արտաքին օժանդակության նախանշան չի նկատվել: Քանի որ ռուսական «Ինտեր ՌԱՕ ԵԷՍ»-ը Հայաստանի էլցանցերի սեփականատերն է, ոմանք կարծում են, որ բողոքի ցույցերն ուղղված են Մոսկվայի ազդեցության դեմ: Սակայն ցուցարարները հստակ հասկացրեցին, որ իրենց ուշադրությունը կենտրոնացած է էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացնելու մասին կառավարության որոշումը չեղյալ հայտարարելու ուղղությամբ, այլ ոչ թե ավելի լայն ռազմավարական հարցերի:
Ներկայում ակցիաները ռազմավարական առումով ավելի պակաս նշանակություն ունեն: Իրավիճակը կարող է փոխվել, եթե ցուցարարները կարողանան պահել շարժումը կամ ոստիկանության հետ բախումներ գրանցվեն: Հունիսի 23-ին ցույցը ցրելու փորձից հետո իշխանությունները դեռեւս զգալի զսպվածություն են ցուցաբերում: Սակայն տակտիկական ցանկացած փոփոխություն կարող է թեժացնել ցույցերը եւ սրել իրավիճակը:
Եվրամայդանի շարժումից հետո Ռուսաստանն ավելի զգայուն է դարձել լարվածության հնարավոր սրման հանդեպ: Հնարավոր է՝ կրկնությունից խուսափելու համար, Մոսկվան մի շարք նախաձեռնություններ հանդեփս բերեց՝ Երեւանի հետ ավելի մերձենալու համար, օրինակ՝ Հայաստանին 200 մլն դոլար տրամադրեց՝ ռուսական զենք ձեռք բերելու համար եւ հայկական դատարանին թույլ տվեց ստանձնել 2015 թվականի սկզբին Գյումրիում հայ ընտանիքի սպանած ռուս զինվորի գործի քննությունը: Եվ չնայած Մոսկվան անհանգստացած է, Հայաստանի կառավարությունը, թվում է, պատրաստ է սպասել կամ նույնիսկ զիջել էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման հարցում, որպեսզի խուսափի ցուցարարների դեմ ուժի կիրառման ֆոնին անկայուն եւ անկանխատեսելի մթնոլորտի առաջացումից:

Armenian News – NEWS.am presents the abridged version of the article published on the website of the private investigative-analytical company Stratfor:
“Protests in Armenia's capital, Yerevan, over the government's plan to raise electricity prices 16 percent are now in their third week. Though the government has made some concessions, demonstrators continue to take to the streets daily. Public protests are frequent in Armenia and so far do not pose a significant threat to the government. More important, in spite of widespread comparisons to Ukraine's Euromaidan movement, Armenia's electricity protests do not threaten Russian interests. The demonstrations, however, might grow if clashes between protesters and security forces turn violent.
Armenia has a higher tolerance for public demonstrations than other states in the former Soviet Union, making such tolerance a key factor in assessing the current protest movement. Still, they typically do not pose a major threat to the government or challenge the strong position of Armenian President Serzh Sarkisian, who has ruled the country since 2008.
However, in the context of the crisis in Ukraine that began with the February 2014 Euromaidan protests, the media and public officials now pay greater attention to large demonstrations in the former Soviet Union. Shortly after the Yerevan demonstrations began, the media began to speculate as to whether this might be the "Armenian Maidan." Armenia's status as a Russian ally has only fueled these rumors.
But to this point, the protests have had little to no geopolitical motivation or evidence of external support. Because Russian utility firm Inter RAO UES owns Armenia's electricity grid, some see the protests as focused on Moscow's influence. Demonstrators, however, have been clear that their focus is on reversing the government's decision to raise electricity prices and not on broader strategic issues. Even if demonstrations were to take on a broader message or call for Armenia to shift away from Russia, there is little cultural and political support for the country to move toward the West in the same way Ukraine did prior to the Euromaidan protests. Yanukovich's decision to back out of the EU Association and Free Trade Agreement sparked the Euromaidan protests. Armenia's president, by contrast, made the same decision with relatively little public backlash.
Currently the protests have little significance on the strategic level. The situation could change if demonstrators can sustain the movement or if they clash with police. So far, the government has shown considerable restraint since the original crackdown on June 23, but any change in tactics could enflame the protests and escalate the situation.
Since the Euromaidan movement, Russia has become sensitive to the possibility of escalation. Perhaps to prevent a replay, Moscow has engaged in a flurry of activities to draw closer to Yerevan, such as granting $200 million in financing for Armenia to purchase Russian arms and letting Armenian courts try a Russian soldier accused of murdering an Armenian family, a case that had sparked protests earlier in 2015. But while Moscow is worried, the Armenian government appears willing to wait and see or even to concede on the electricity hike issue to avoid the unstable and unpredictable environment that would accompany the use of force against the protests.”