Բելգիայի հայերն ու արամեացիները խորն անհանգստություն են հայտնել Բելգիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւի նախագծում տեղ գտած ձեւակերպման առիթով, որը հուլիսի 7-ին ընդունել է Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը: Բելգիայի Հայ դատի հանձնախումբն ու Բելգիական արամեացիների ֆեդերացիան դատապարտել են երկիմաստ տեքստը, մասնավորապես՝ 2-րդ եւ 9-րդ կետերը: Այս մասին գրում է «Nouvelles d'Arménie»-ին:
Բանաձեւի 2-րդ կետում Բելգիայի դաշնային կառավարությունից պահանջվում է «ճանաչել, որ ներկայիս Թուրքիան չի կարող բարոյական եւ պատմական պատասխանատվություն կրել ողբերգության համար, որը հայերն ապրել են Օսմանյան կայսրությունում»: Իսկ 9-րդ կետում կոչ է արվում սատարել Թուրքիայի եւ Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունների նախաձեռնությունները, որոնք աշխատում են երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ:
Հայկական եւ արամեական կազմակերպությունները 2-րդ կետն անհաջող են անվանել՝ նշելով, որ Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակության ու մտավորականության համարձակ ներկայացուցիչները հանդես են գալիս արդարության օգտին եւ, չնայած սպառնալիքներին, պայքարում են իրենց երկրի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար: «Իսկ թուրքական իշխանությունները, ընդհակառակը, շարունակում են ժխտողական քաղաքականությունը, հերքում են հայերի եւ արամեացիների Ցեղասպանության ապացույցները: Ծայրահեղ դեպքում, պաշտոնական Թուրքիան է բարոյական պատասխանատվություն կրում: Կարո՞ղ եք պատկերացնել Բեռլինում Հիտլերի դամբարան կամ Գիմլերի անվան պողոտա: Գերմանիան իրեն պատասխանատու է համարում ռեյխի կողմից իրագործված հանցագործության համար»,- ասված է հայտարարությունում:
Ինչ վերաբերում է 9-րդ կետին, հայտարարության հեղինակները նշել են. «Նախ անհրաժեշտ է նպաստել հայկական եւ արամեական ասոցիացիաների հետ թուրքական ծագմամբ բելգիական այն ասոցիացիաների մերձեցմանը, որոնք ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը՝ երկխոսություն սկսելու փորձ անելու համար: Այդպիսի նախաձեռնությունները համարձակություն կտան թուրքական ծագմամբ բելգիացիներին հրապարակայնորեն ճանաչել հայերի եւ արամեացիների ցեղասպանությունը»:
Հիշեցնենք, որ Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը հուլիսի 7-ի նիստի ընթացքում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւ է ընդունել, որը ներկայացրել է խորհրդարանական մեծամասնությունը: Քննարկումներից հետո տեքստն ընդունվել է, բայց՝ ոչ միաձայն: Ընդդիմության առաջարկած փոփոխությունները մեծամասնության ներկայացուցիչների կողմից մերժվել են:

Armenian and Aramean communities of Belgium expressed their deep concern over the wording in the draft resolution on the acknowledgement of the Armenian Genocide by Belgium. The document was adopted on July 7 in Foreign Affairs Committee of Belgium’s House of Representatives. The Committee of Belgian Armenians, Committee of Hay Tad and the Aramean Federation of Belgium criticize the ambiguity of the text, particularly points 2 and 9, Nouvelles d'Arménie reports.
Point 2 demands the federal government of Belgium “to acknowledge that modern Turkey cannot hold moral and historical liability for the tragedy, survived by the Armenians in the Ottoman Empire.” Point 9 urges to back the initiatives of NGOs in Turkey and Armenia, whose work is aimed at normalizing the relations between the two countries.
The organizations of the Armenian and Aramaic communities labeled the second point unsuccessful, noting that nowadays courageous representatives of the intellectuals and members of Turkey’s civil society are advocating for truth, and struggling for the recognition of the Armenian Genocide by their country despite threats.
“In contrast, the Turkish authorities rely on denial, continuing to deny the proofs of the Armenian and Aramean Genocide, glorifying the organizers. Thereby they make themselves successors of the actions of the Ottoman Empire. At least the official Turkey holds moral liability,” the statement reads.
As to the ninth point, the authors of the statement said: “First of all, it is necessary to contribute to bringing together the Belgium Turkish associations, which recognize the Armenian Genocide, with the Armenian and Aramean associations, to try to aligning the dialogue. These kinds of initiatives will enhearten the Belgians of Turkish descent, who don’t dare to publicly acknowledge the Armenian and Aramean Genocide.”
Earlier, Foreign Affairs Committee of Belgium’s House of Representatives adopted a resolution on the Armenian Genocide during the session on July 7. The draft resolution introduced by the parliamentary majority was adopted. Following the debate, the text was adopted, though not unanimously. Amendments proposed by the opposition were declined by the majority of MPs.