«Ժամանակ» թերթը գրում է. «Սահմանադրական փոփոխությունների անցկացման հարցում երեւի ամենաշահագրգիռը այդ հանձնաժողովի նախագահ, ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանն է, ով մեզ հասած լուրերով, ՀՀ նախագահ դառնալու ամենամեծ հավակնություններն ունի: 2018թ. մարտի 23-ին Գ. Հարությունյանը կդառնա 70 տարեկան եւ դեմ չէ 15-օրյա կարճատեւ հանգստից հետո շարունակել նախագահել, բայց ոչ թե ՍԴ-ի, այլ ՀՀ նախագահի պաշտոնում:
Դա հնարավոր է, եթե գործող Սահմանադրությունը փոխարինվի նոր Սահմանադրությամբ, եւ նախագահը ընտրվի ոչ թե համաժողովրդական քվեարկությամբ, այլ 262 մարդու կողմից: Հարությունյանը հասկանում է, որ համաժողովրդական քվեարկության դեպքում նա նույնիսկ 262 ձայն չի ստանա»:

Самым заинтересованным лицом в проведении конституционных реформ, очевидно, является глава Специальной комиссии по их подготовке, председатель КС Гагик Арутюнян. Об этом пишет газета «Жаманак».
«По дошедшим до нас сведениям, у председателя Конституционного суда самые большие ожидания занять кресло главы государства. 23 марта 2018 года Гагику Арутюняну исполнится 70 лет, и он не против после короткого 15-дневного отдыха продолжить работу уже в должности не председателя КС, а президента Армении. Это станет возможным, если в результате конституционных реформ президент станет избираться не всенародным голосованием, а коллегией выборщиков из 262 человек. Сам Арутюнян понимает, что на всенародных выборах не наберет и 262 голосов», - отмечает «Жаманак».