2015 թվականի մարտից մայիս ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի բնակչության մոտ մի փոքր ավելացել է վաղվա նկատմամբ հավատը: Այդ մասին են վկայում «Gallup International» միջազգային սոցիոլոգիական ասոցիացիայի հայկական ներկայացուցչության կողմից անցկացված հարցման արդյունքները:
Հարցումն անցկացվել է Երեւանում եւ մարզերում, այս տարվա մայիսի 5-13-ն ընկած ժամանակահատվածում, որին մասնակցել է 1105 մարդ՝ առանձնազրույցների միջոցով:
Այդուհանդերձ, լավատեսությունը դեռ չի բարձրացել 2014 թվականի նոյեմբերին եղած մակարդակին: Այսպես, 2014-ի նոյեմբերին հարցին, թե «Ձեր կարծիքով, մեկ տարի անց Դուք (Ձեր ընտանիքը) ավելի լավ եք ապրելու, քան հիմա», 35 տոկոսը պատասխանել է «մի փոքր ավելի լավ», 4 տոկոսը՝ «զգալիորեն լավ»:
2015-ի մարտին (հայկական դրամի կտրուկ անկման եւ ՌԴ-ից տրանսֆերտների կրճատման հետեւանքներից հետո) այդ ցուցանիշները կազմել են ընդամենը 15 տոկոս եւ 2 տոկոս՝ համապատասխանաբար: Ճիշտ է, մայիսին այդ ցուցանիշները բարձրացել են՝ հասնելով 22 եւ 2 տոկոսի համապատասխանաբար:
Միաժամանակ, նույն հարցին 2014-ին 4 տոկոսը պատասխանել է «զգալիորեն վատ», իսկ 14 տոկոսը՝ «մի փոքր ավելի վատ»: 2015-ի մարտի «զգալիորեն վատ» պատասխանը տվել է արդեն հարցվածների 18 տոկոսը, իսկ «մի փոքր ավելի վատ»՝ 22 տոկոսը: Մայիսին այդ ցուցանիշները մի փոքր բարելավվել են (12 տոկոս եւ 21 տոկոս):

YEREVAN. – The belief in a better tomorrow has increased to some extent among the residents of Armenia, and between March and May of the current year.
The above-said is proved by the results of a survey conducted by the Gallup International Association Armenia Office.
The survey was conducted in capital city Yerevan and in the provinces, from May 5 to 13, and through private conversations with 1,105 respondents.
Nonetheless, the respective optimism has not yet risen to the level in November 2014.
At that time, and to the question on whether, in their view, they—or their family—will live better one year later than now, the 35 percent of the respondents had answered “slightly better,” and 4 percent had replied “considerably better.”
This March, however—and after the sharp devaluation of the Armenian national currency, and a reduction in remittances from Russia—, these figures made up a mere 15 and 2 percent, respectively.