Օգոստոսի 16-ին Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը պաշտոնական այցով ժամանում է Ադրբեջան, որի ընթացքում կհանդիպի Իլհամ Ալիեւի հետ: Այնուհետեւ նախատեսված է երկու երկրների պատվիրակությունների հանդիպում ընդլայնված կազմով: Թուրքիայի նախագահը կհանդիպի նաեւ Ադրբեջանի վարչապետ Արթուր Ռասիզադեի, խորհրդարանի նախագահ Օգթայ Ասադովի եւ Կովկասի մահմեդականների հոգեւոր առաջնորդ Ալլահշուքյուր Փաշազադեի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում կքննարկվեն երկու երկրներին վերաբերող արդիական հարցեր ու տարածաշրջանային խնդիրներ: Աբդուլա Գյուլի գլխավորած պատվիրակության կազմում է Թուրքիայի էներգետիկայի եւ բնական ռեսուրսների նախարար Թաներ Յըլդըզը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հաղորդել էր, որ այս այցելության նախօրեին Գյուլը հայտարարել էր, որ Թուրքիան ցանկանում է, որպեսզի ԼՂ խնդիրը լուծվի քաղաքական ու դիվանագիտական ճանապարհով եւ այդ ուղղությամբ անում է ամեն հնարավորը: Նա նաեւ ընդգծել է, որ Թուրքիան միշտ պաշտպանելու է եղբայրական Ադրբեջանին: Գյուլի խոսքով, տարածաշրջանում նորմալ հարաբերություններ ստեղծելու համար Հայաստանը պետք է լուծի ԼՂ խնդիրը:
Թուրքիայի նախագահը վստահ է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը անցած 18 տարում չի կարողացել կոնկրետ արդյունքների հասնել այդ հարցում: «Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Մինսկի խումբը մոտենա ԼՂ խնդրի լուծմանը: Բայց ներկայումս Մինսկի խմբի ներկայացուցիչների այցելությունները ժողովրդի մեջ անվանում են «տուրիստական այցեր»: Դրա համար էլ պետք է նոր քայլեր ձեռնարկել»,- նշել է Աբդուլա Գյուլը:

On August 16, Turkish President Abdullah Gul is arriving on an official visit to Azerbaijan.
President Gul and his Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev will meet tete-a-tete followed by an enlarged meeting.
The Turkish President also intends to meet with Azerbaijani Prime Minister Artur Rasizade, Parliament Speaker Ogtay Asadov and Grand Mufti of the Muslims of the Caucasus Allahshukur Pashazade.
The sides will discuss key problems and regional developments. The delegation headed by Abdullah Gul also comprises Energy and Natural Resources Minister Taner Yildiz and other officials, Azerbaijani press reported referring to Haberturk.
As NEWS.am reported earlier, on the threshold of his visit, Abdullah Gul stated that Turkey wants the Karabakh conflict to be resolved in diplomatic and political ways, noting that Ankara will always support fraternal Baku. According to him, Armenia should solve the Karabakh issue to have normal relations in the region.
He is confident that the OSCE Minsk Group couldn’t achieve concrete results during 18 years. “We would like the Minsk Group to approach the solution of the problem, but now people call Minsk Group’s visits to the region “tourist trips”. Therefore we need to take new steps,” he said.