Ղրղզստանի պետական սահմանապահ ծառայությունը անցել է Տաջիկստանի հետ պետսահմանի հսկողության ուժեղացված ռեժիմի, ինչը պայմանավորված է հարեւան երկրում տեղի ունեցած գրոհայինների զինված հարձակումներով: Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստիին» երկուշաբթի օրը հայտնել է Ղրղզստանի պետական սահմանապահ ծառայության մամուլի ծառայության ղեկավար Գուլմիրա Բորուբաեւան:
Նրա խոսքով ՝ հարեւան Տաջիկստանում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ պետսահմանի ղրղըզա-տաջիկյան հատվածում Ղրղզստանի հանրապետության սահմանապահ ծառայության ստորաբաժանումները անց են կացվել սահմանների հսկողության ուժեղացված ռեժիմի. սահմանների պաշտպանությանը լծվել են լրացուցիչ սահմանապահ ջոկատներ, խստացվել են սեփական անվտանգության միջոցառումները:
Հիշեցնենք, որ Դուշանբեից 20 կմ հարավ արեւելք գտնվող Վախդատ քաղաքում ուրբաթ առավոտյան քաղաքային ոստիկանության բաժանմունքի վրա հարձակում էր եղել, որի հետեւանքով զոհեր են եղել տվյալ բաժնի աշխատակիցների շրջանում: ՆԳՆ տվյալներով, երկու զինված միջադեպերի ընթացքում ՝ Դուշանբեում ու Վախդատում յոթ զինծառայող ու ինը գրոհային է զոհվել: Կորուստները կազմել են 33 մարդ, որոնցից 25-ը պաշտպանության նախարարության զինծառայողներն էին:

Госпогранслужба Киргизии перешла на усиленный вариант охраны госграницы с Таджикистаном в связи с вооруженными нападениями боевиков, произошедшими в соседней республике. Об этом РИА Новости сообщила в понедельник руководитель пресс-службы ГПС Киргизии Гульмира Борубаева.
По ее словам, в связи с обстановкой в республике Таджикистан подразделения Государственной пограничной службы Кыргызской Республики на киргизско-таджикском участке государственной границы переведены на усиленный вариант охраны границы: выставлены дополнительные пограничные наряды, повышены меры собственной безопасности.
Напомним, что в городе Вахдат в 20 километрах юго-восточнее Душанбе утром в пятницу было совершено нападение на городской отдел милиции, вызвавшее жертвы среди сотрудников данного отдела. По данным МВД, в ходе двух вооруженных инцидентов в Душанбе и Вахдате погибли восемь военнослужащих и девять боевиков. Потери составили 33 человека, из них 25 — военнослужащие Минобороны.