2015թ. հունվարից հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքը աճել է 14.4 տոկոսով եւ կազմել 328.4 մլրդ դրամ։ Այս մասին սեպտեմբերի 9-ին լրագրողներին հայտարարեց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը։
Բուսաբուծության ոլորտում գրանցվել է 26.6 տոկոսանոց աճ, իսկ անասնաբուծության մեջ՝ 4.2 տոկոս։  Աճը պայմանավորված է ցանքատարածությունների մեծացմամբ։
Մասնավորապես 2015թ. հաջողվել է մշակել 18.5 հազար հա հողատարածք, իսկ 2010թ.-ից սկսած՝ մոտ 50 հազար հա։ Հիմա երկրում մշակվում է գյուղատնտեսական հողերի ավելի քան 70 տոկոսը, նախկին 63 տոկոսի փոխարեն։
Այս տարի բանջարաբոստանային եւ կարտոֆիլի ցանքերը մեծացել են մեկական հեկտարով։ Ընդհանուր առմամբ հանրապետությունում մշակվում է 331 հազար  հա հողատարածք։

В январе-июле 2015 г валовая продукция  сельского хозяйства Армении выросла на 14,4%, до 328,4 млрд драмов. Об этом заявил журналистам 9 сентября министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян.
В растениеводстве был зарегистрирован рост в 26,6%, а в скотоводстве – в 4,2%. Рост был связан с увеличением посевных площадей.
В частности, в 2015 г удалось  вовлечь в культивацию 18,5 тыс га земель, а начиная с 2010 г – около 50 тыс. Теперь в стране обрабатывается более 70% сельхозземель, при прежних 63%.
В этом году посевы бахчевых и картофеля увеличились по 1 тыс га, овощей – на 2,5 тыс, кормовых культур – на 3,2 тыс, а зерновых – на 11 тыс га. в том числе пшеницы - на 5 тыс га.