Թուրքիայի ժամանակավոր կառավարության կազմում գտնվող 2 քուրդ նախարարները հրաժարական տալուց ժամեր անց կազմակերպված մամուլի ասուլիսում հայտարարել են, որ այդ քային են գնացել, քանի որ «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը խորացնում է քրդերի դեմ պատերազմը։
Թուրքական Evrensel-ի փոխանցմամբ՝ քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության անդամ 2 նախարարներ Ալի Հայդար Քոնջան եւ Մուսլում Դողանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ խիստ քննադատության են ենթարկել նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության վարած քաղաքականությունը քրդական եւ ներքաղաքական հարցերում։
«Պատերազմ սկսած կուսակցությունը հենց «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունն է։ Նրանց դիմակը արդեն պատռվել է։  Մենք հրաժարական ենք տալիս այն կառավարությունից, որը քանդում է մզկիթները, ալեւիների սրբատեղիները, երեխաների սպանությունները օրինականացնում եւ սնվում պատերազմից»,-ասել է ԵՄ հարցերով արդեն նախկին նախարար Ալի Հայդար Քոնջան։
Նշենք, որ Թուրքիայում նոյեմբերի 1-ին տեղի ունենալիք արտահերթ ընտրություններից առաջ կազմավորված ժամանակավոր կառավարության կազմում ընդգրկվել էին 2 քուրդ նախարարներ։

Kurdish ministers who formed part of Turkey’s interim government gave a press conference a few hours after their resignation. According to them, they made that step since the country’s Justice and Development Party (AKP) was exacerbating the situation with the Kurds.
At the press-conference, Ministers Müslüm Doğan and Ali Haydar Konca, who are the members of Peoples’ Democratic Party (HDP), slammed the policy of the Turkish President Recep Tayyip Erdogan in Kurdish and domestic policy issues, Evrensel reports.
“It was exactly the AKP which started the war. Their mask has already been torn. We’re resigning and leaving the government, which is destroying the mosques and relics of Alevists, and which legalizes the murder of children and feeds on war,” ex-Minister of European Union Affairs Ali Haydar Konca said.
Two Kurdish Ministers - Müslüm Doğan and Ali Haydar Konca - were appointed Minister of Development and Minister of European Union Affairs and Chief Negotiator, respectively, to Turkey’s current interim government formed prior to the upcoming snap elections on November 1.