Ադրբեջանի քաղբանտարկյալ իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսը դատարանի դահլիճից դուրս գալիս իր ձեռնափայտով հարվածել է ուղեկցորդ պահակին:
Ինչպես գրում է Turan գործակալությունը՝ հենց դա է դարձել Վճռաբեկ դատարանում նրա գործով դատավարությունը հետաձգելու պատճառը: Այն պետք է կայանար հոկտեմբերի 15-ին: Հայտնում են, որ Լեյլա Յունուսին վերադարձրել են մեկուսարան, որտեղ նրանից վերցրել են ձեռնափայտը:
Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանը Լեյլա Յունուսին դատապարտել է 8.5 տարվա, իսկ նրա ամուսնուն՝ 7 տարվա ազատազրկման՝ ունեցվածքի առգրավումով:
Արիֆ Յունուսը մեղավոր է ճանաչվել Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի 178.3.2 հոդվածով (խաբեբայություն, որի հետեւանքով խոշոր չափի վնաս է հասցվել):
Իսկ Լեյլա Յունուսը մեղավոր է ճանաչվել Ադրբեջանի ՔՕ 178.3.2 ( խոշոր չափի խաբեբայություն) 192.2.2 ( ապօրինի ձեռներեցություն) , 213.2.2 ( հարկերի վճարումից խուսափել ), 310.1 ու 320.2 ( փաստաթղթերի կեղծում) հոդվածներով:

Азербайджанская политзаключенная правозащитница Лейла Юнус ударила своей тростью конвоира при выходе из зала суда.
Как пишет агентство Turan, именно это и стало причиной отложения процесса по ее делу в Апелляционном суде, который должен был состояться 15 октября. Согласно информации, Лейлу Юнус вернули в следизолятор, где у нее отняли трость.
Бакинский суд по тяжким преступлениям приговорил Лейлу Юнус к 8,5 года лишения свободы, а ее супруга - к 7 годам с конфискацией имущества.
Ариф Юнус признан виновным по статье 178.3.2 (мошенничество с нанесением ущерба в крупном размере) Уголовного кодекса Азербайджана.
Лейла Юнус признана виновной по статьям 178.3.2 (мошенничество в крупном размере), 192.2.2 (незаконное предпринимательство), 213.2.2 (уклонение от уплаты налогов), 320.1 и 320.2 (фальсификация документов) УК Азербайджана.