Մի քանի տասնյակ տարվա մոռացությունից հետո Հնդկաստանի հնագիտության եւ թանգարանների վարչությունը որոշել է վերանորոգել հայկական գերեզմանատունը, որը գտնվում է Հայդարաբադում` Հնդկաստանի հարավում գտնվող Տելանգանի նահանգային կենտրոնում, տեղեկացնում է  The Hindu-ն:
Գերեզմանատանը  19  հայ է թաղված, այդ թվում նաեւ` երկու հայ հոգեւորական, որոնք մահացել են 17-րդ եւ 18-րդ դարերում եւ մեկ հոլանդացի:
Հայերն առաջին անգամ Հնդկաստան են եկել 16-17 դարերում. նրանք հիմնականում առեւտրականներ էին, որոնք Պարսկաստանով ուղեւորվում էին Աֆղանստան եւ Տիբեթ: «17-րդ դարում շատ հայեր են հաստատվել Հայդարաբադում: Չնայած գրավոր վկայություններ չկան նրանց գործունեության, ավանդույթների եւ սոցիալական վիճակի վերաբերյալ, նրանց ներկայության մասին են վկայում գերեզմանաքարերի գրությունները»,- ասում է վարչության նախկին աշխատակիցը:
Գերեզմանատան մասին հայտնի է դարձել 1970-ին պատմաբան Մուհամադ Զիաուդդին Շեքեբի շնորհիվ:  Գիտնականի ձեռքը 1907-ով թվագրված մի նամակ էր ընկել,  որում խոսվում էր հայկական գերեզմանատան մասին:
Տեղի իշխանություններն արդեն մաքրել են տարածքը եւ նորոգում են պատը: Սակայն բարդ առաջադրանք է հայկական գերեզմանաքարերի գրությունների վերանորոգումը: Ինչպես նշված է հոդվածում, կառավարությունը գուցե Հայաստանի իշխանություններին դիմի` պարզելու, թե ով է թաղված գերեզմանատանը:

Армянское кладбище в индийском городе Хайдарабад будет вскоре открыто для посетителей.
После несколько десятков лет забвения, департамент археологии и музеев Индии решил отремонтировать армянское кладбище в Хайдарабаде, административном центре штата Телангана на юге Индии, сообщает The Hindu.
На кладбище похоронены 19 армян, в том числе двое армянских священников, умерших в 17 и 18 веках, и один голландец.
Армяне впервые прибыли в Индию в 16-17 веках: в основном это были торговцы, путешествующие через Персию в Афганистан и Тибет. «Многие армяне поселились в Хайдарабаде в 17 веке. Хотя нет письменных свидетельств относительно их деятельности, традиций и социального положения, об их присутствии говорят надгробные надписи»,- говорит бывший чиновник департамента.
О кладбище стало известно в 1970 году благодаря историку Мохамаду Зиаудину Ахмеду Шакебу. К ученому попало письмо, датированное 1907 годом, в котором говорилось об армянском кладбище.
Местные власти уже очистили территорию и ремонтируют стену. Однако, трудной задачей остается реставрация надписей на армянских надгробьях. Как сообщается в статье, правительство, возможно, обратится к армянским властям за помощью для того, чтобы установить, кто похоронен на кладбище.