Մի քանի տասնյակ տարվա մոռացությունից հետո Հնդկաստանի հնագիտության եւ թանգարանների վարչությունը որոշել է վերանորոգել հայկական գերեզմանատունը, որը գտնվում է Հայդարաբադում` Հնդկաստանի հարավում գտնվող Տելանգանի նահանգային կենտրոնում, տեղեկացնում է  The Hindu-ն:
Գերեզմանատանը  19  հայ է թաղված, այդ թվում նաեւ` երկու հայ հոգեւորական, որոնք մահացել են 17-րդ եւ 18-րդ դարերում եւ մեկ հոլանդացի:
Հայերն առաջին անգամ Հնդկաստան են եկել 16-17 դարերում. նրանք հիմնականում առեւտրականներ էին, որոնք Պարսկաստանով ուղեւորվում էին Աֆղանստան եւ Տիբեթ: «17-րդ դարում շատ հայեր են հաստատվել Հայդարաբադում: Չնայած գրավոր վկայություններ չկան նրանց գործունեության, ավանդույթների եւ սոցիալական վիճակի վերաբերյալ, նրանց ներկայության մասին են վկայում գերեզմանաքարերի գրությունները»,- ասում է վարչության նախկին աշխատակիցը:
Գերեզմանատան մասին հայտնի է դարձել 1970-ին պատմաբան Մուհամադ Զիաուդդին Շեքեբի շնորհիվ:  Գիտնականի ձեռքը 1907-ով թվագրված մի նամակ էր ընկել,  որում խոսվում էր հայկական գերեզմանատան մասին:
Տեղի իշխանություններն արդեն մաքրել են տարածքը եւ նորոգում են պատը: Սակայն բարդ առաջադրանք է հայկական գերեզմանաքարերի գրությունների վերանորոգումը: Ինչպես նշված է հոդվածում, կառավարությունը գուցե Հայաստանի իշխանություններին դիմի` պարզելու, թե ով է թաղված գերեզմանատանը:

The Armenian cemetery in the Indian city of Hyderabad will soon be open for visitors.
After decades of oblivion, the Department of Archaeology and Museums decided to renovate the Armenian cemetery in the administrative center of Telengana, Southern India, The Hindu reports.
19 Armenians, including two Armenian priests, who died in the 17th and 18th centuries, are buried in the cemetery.
Armenians first came to India in 16-17th centuries: these were mainly traders travelling through Persia, Afghanistan and Tibet. “A large number of Armenians settled in Hyderabad during the 17th century. Though there are no written records of their activities, traditions and social conditions, the Armenian epitaphs acknowledge their presence,” the former Deputy Director of the Department said.
The existence of the Armenian cemetery became known thanks to the historian Mohammed Ziauddin Ahmed Shakeb. He came across a letter dating from 1907, in which there was a mention about the cemetery.
The local authorities have already cleared the territory and are renovating the wall. The tough task for them is the restoration of engravings on the graves. The government may seek the help of Armenian authorities to establishing the identity those buried in the cemetery, the article reads.