Ընտրողները քվեարկության ժամանակ պասիվ չեն եղել, եւ նրանց ներկայությունը՝ 50.51 տոկոսը, նորմալ ցուցանիշ է: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ ցուցանիշը գերազանցել է ակնկալիքները: «Քվեարկությունն ակտիվ է անցել»,- նշել է նա: Ինչ վերաբերում է Գյումրիում եւ Վանաձորում ցածր մասնակցության ցուցանիշին, Բաղդասարյանը նշել է. «Եթե մասնակցության ցուցանիշը բարձր լիներ, դա այլ կերպ կմեկնաբանեին: Կասեին, թե լցոնում է եղել: Ինձ թվում է, որ ցածր մասնակցությունը լրիվ նորմալ է, դա յուրաքանչյուր քաղաքացու սահմանադրական իրավունքն է»:
Հիշեցնենք, որ հանրաքվեին մասնակցել է 1 մլն 296 հազար 368 ընտրող, ինչը ընտրացուցկաներում ընգրկված մարդկանց 50.51 տոկոսն է:

YEREVAN. – The electorate was not passive during voting in the constitutional referendum, and its turnout of 50.51 percent is a normal indicator.
Head of the ruling Republican Party of Armenia (RPA) National Assembly Faction, Vahram Baghdasaryan, told about the aforesaid to Armenian News-NEWS.am.
In his words, this figure exceeded expectations.
“The voting was active,” Baghdasaryan noted.
As for the low voter turnout in Gyumri and Vanadzor cities, the RPA MP said: “If the turnout number had been high, they would have interpreted it in another way. They would have said there had been [ballot] stuffing. It seems to me that low participation is completely normal; this is the constitutional right of every citizen.”
In line with preliminary data, 1,296,368 voters, or 50.51 percent of the people on the voters’ lists, cast their ballots in the referendum.