Ընտրողները քվեարկության ժամանակ պասիվ չեն եղել, եւ նրանց ներկայությունը՝ 50.51 տոկոսը, նորմալ ցուցանիշ է: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ ցուցանիշը գերազանցել է ակնկալիքները: «Քվեարկությունն ակտիվ է անցել»,- նշել է նա: Ինչ վերաբերում է Գյումրիում եւ Վանաձորում ցածր մասնակցության ցուցանիշին, Բաղդասարյանը նշել է. «Եթե մասնակցության ցուցանիշը բարձր լիներ, դա այլ կերպ կմեկնաբանեին: Կասեին, թե լցոնում է եղել: Ինձ թվում է, որ ցածր մասնակցությունը լրիվ նորմալ է, դա յուրաքանչյուր քաղաքացու սահմանադրական իրավունքն է»:
Հիշեցնենք, որ հանրաքվեին մասնակցել է 1 մլն 296 հազար 368 ընտրող, ինչը ընտրացուցկաներում ընգրկված մարդկանց 50.51 տոկոսն է:

Избиратели не проявили пассивность на голосовании, и явка 50,51% – нормальный показатель. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил глава парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян.
По словам Багдасаряна, этот показатель превзошел ожидания: «Голосование прошло активно». Что касается обстоятельства, что явка в Ереване и двух крупных городах Армении – Гюмри и Ванадзоре, была очень низкая, то республиканец прокомментировал это следующим образом: «Если бы была высокая явка, то это бы интерпретировалось по-другому: сказали бы, что был осуществлен вброс бюллетеней. Мне кажется, что низкая явка – вполне нормально, это конституционное право каждого гражданина».
Напомним, что в референдуме к моменту завершения голосования принял участие 1 млн. 296 тыс. 368 избирателей, что составило лишь 50,51% от лиц, включенных в списки.