Հայաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել կապված այն փաստի հետ, որ Ադրբեջանը հետ է կանչել ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 64-րդ նստաշրջանի օրակարգում իր կողմից ներկայացված բանաձեւը:
ԱԳՆ հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Սեպտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում Ադրբեջանը իր կողմից ներկայացված թիվ A/64/L.57 բանաձեւի նախագիծը հանեց քննարկումից եւ քվեարկությունից` խնդրելով համապատասխան օրակարգի կետը տեղափոխել ԳԱ 65-րդ նստաշրջանի օրակարգ:
Շնորհակալ ենք ՄԱԿ-ի անդամ բոլոր այն երկրներին եւ առաջին հերթին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ պետություններին, որոնք իրենց դիրքորոշմամբ կանխեցին Ադրբեջանի փորձերը շեղել եւ վնաս հասցնել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին` թույլ չտալով ՄԱԿ-ի ԳԱ-ում Ադրբեջանի կողմից ներկայացված ապակառուցողական բանաձեւի ընդունումը:
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների դաշտային առաքելությունը ԼՂ հարակից շրջաններ ոչ մի առնչություն չունի Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի ԳԱ ներկայացված բանաձեւի նախագծի հետ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ս.թ. սեպտեմբերի 6-ի հայտարարության մեջ նշեցին, որ ԼՂ հարակից շրջաններ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դաշտային առաքելության մասին պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել կողմերի միջեւ ամառվանից առաջ, այսինքն` Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեա բանաձեւի նախագծի ներկայացումից շաբաթներ առաջ:
Ադրբեջանը պետք է զերծ մնա Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող կարգավորման գործընթացը այլ հարթակներ տեղափոխելու շարունակական փորձերից, սադրիչ ու ռազմատենչ հայտարարություններից եւ գործողություններից, որպեսզի բանակցային գործընթացը առավել կառուցողական եւ արդյունավետ ընթացք ունենա»:

The RA Ministry of Foreign Affairs issued a statement on Azerbaijan’s removal of its draft resolution on occupied territories.
“On September 9 Azerbaijan withdrew its proposed draft resolution A/64/L.57 from consideration and voting at the UN General Assembly, requesting to move the relevant agenda item to the agenda of the 65th Session of the GA.
“We are thankful to all those UN member states and in particular to the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, which through their stance prevented Azerbaijan from deviating and damaging the negotiation process of the settlement of Nagorno-Karabakh problem and not allowing the adoption of an unconstructive draft resolution presented by Azerbaijan in the UNGA.
“The OSCE Minsk Group Co-Chairs’ field-assessment mission in the territories surrounding Nagorno-Karabakh is in no way connected to the draft resolution proposed by Azerbaijan at the UNGA. In their statement of September 6, 2010, the OSCE Minsk Group Co-Chairs noted that an agreement had been reached with the sides about the field-assessment mission already before summer, that is, weeks ahead of Azerbaijan’s submission of the draft resolution to the UNGA.
“Azerbaijan should refrain from its continuous attempts to shift the settlement process, currently underway within the Minsk Group framework, to other formats and it should refrain from provocative and bellicose statements and actions so that the negotiation process could proceed in a more constructive and effective course.”