ՀՅԴ-ն մտադիր է ձեռնպահ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման մասին «Ժառանգություն» կուսակցության նախաձեռնած օրինագծի քվեարկության ժամանակ։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուսատմյանը։
Նրա խոսքով, վատ կլինի, եթե կուսակցությունը փաստաթղթին դեմ քվեարկի, դա սխալ կընկալվի երկրի ներսում եւ դրա սահմաններից դուրս։ «Սակայն մենք դեմ ենք, որ հարցը խորհրդարանի օրակարգ մտնի այս ձեւով»,- հայտարարեց Ռուստամյանը։
Նշենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի անակախության ճանաչման մասին «Ժառանգություն» կուսակցության նախաձեռնած օրինագիծը բացասական գնահատական էր ստացել ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից, որի նախագահը Արմեն Ռուստամյանն է։ Չնայած դրան՝ փաստաթուղթն արտահերթ կարգով մտցվել է խորհրդարանի կայանալիք քառօրյայի օրակարգ, որը տեղի կունենա ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին։

The Armenian Revolutionary Federation (ARF) will abstain from voting on the bill on recognition of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) submitted by the Heritage Party, Armen Rustamyan, an ARF Executive Council member, told NEWS.am.
According to him, the party’s voting against the document may be misinterpreted inside and outside Armenia. “But we are against putting the issue on the agenda in this way,” Rustamyan said.
Proposed by the Heritage Party, the bill was criticized by the Standing Committee on Foreign Relations chaired by Armen Rustamyan. However, the document was put on the agenda of the next four-day session scheduled for this October.