Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ երկրում սեպտեմբերի 12-ին տեղի ունեցած սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքները կամրացնեն Թուրքիայի ԵՄ անդամակցության հեռանկարները:
Ինչպես հաղորդում է «Թուրքիայի ձայնը», Դավութօղլուի կարծիքով, Թուրքիայի ժողովրդի կողմից սահմանադրական փոփոխություններին հավանություն տալը զգալի ներդրում է` ԵՄ անդամակցության բանակցությունների գործընթացում:
Այս փոփոխությունները, ըստ Թուրքիայի ԱԳ նախարարի, թույլ կտան Թուրքիային կատարել ԵՄ կողմից ներկայացված առաջարկներից մի քանիսը: «Սահմանադրական փոփոխությունների փաթեթի ընդունումը շրջադարձային է Թուրքիայում ժողովրդավարության ամրապնդման հարցում»,- վստահ է Դավութօղլուն:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի քաղաքացիների 58 տոկոսը կողմ էր քվեարկել սեպտեմբերի 12-ին այդ երկրում կազմակերպված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի ժամանակ: Հանրաքվեի նախաձեռնողն իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունն էր:

The results of the constitutional referendum will enhance prospects to Turkey’s integration into the European Union, Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu stated.
According to the minister, the approval of the constitutional reforms by the Turkish nation will greatly contribute to the negotiation process, Voice of Turkey reports.
Davutoglu stressed the approval of the package of constitutional amendments is a turning point in terms of strengthening democracy in Turkey.
As reported previously, at the September 12 referendum in Turkey, 58% of the voters supported constitutional reforms proposed by Recep Erdogan’s party.