Շատ երկրներում կանայք իրենց ազգությունը չեն կարող նշել, դա պիտի որոշի ամուսինը. այսպես է շուրջ 10 երկրում, իսկ շուրջ 31 երկրում կինն իրավունք չունի ստորագրել որեւէ փաստաթուղթ, դա բացառապես տղամարդկանց է վերապահված:
Այս մասին նշվել է փետրվարի 24-26-ը Մարոկկոյում տեղի ունեցած Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի կանանց խորհրդի հերթական նիստի ժամանակ, որին մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ կին խորհրդարանականները քննարկել են համաշխաշխարհային նոր զարգացումների եւ մարտահրավերների պայմաններում կանանց դերին եւ մասնակցությանը վերաբերող հարցեր: Զեկուցողները միակարծիք են եղել, որ ֆրանկոֆոն կանայք ավելի ակտիվ եւ նախաձեռնող պիտի լինեն իրենց երկրներում երկրի կառավարման, օրենսդիր մարմիններում աշխատանքի եւ այլ հարցերում: Փորձագետները ներկայացրել են տարբեր երկրներում կանանց իրավունքների մասին իրենց ուսումնասիրությունների արդյունքները:
Մարգարիտ Եսայանն իր ելույթում ներկայացրել է կնոջ դերը մեր երկրի կառավարման գործընթացում: Նա խորհրդարանականներին իրազեկել է, որ ՀՀ խորհրդարանում 13 կին պատգամավոր կա, իսկ կառավարությունում՝ 3 կին նախարար: Եսայանն իր գործընկերներին ներկայացրել է հայկական ընտանիքի կազմավորման եւ զարգացման մոդելը եւ պատասխանել է բազմաթիվ հարցերի:

Во многих странах женщины не могут указывать свою национальность, это должен решать супруг, таково положение в около 10 странах, а в 31 стране женщина не имеет права подписывать какой-либо документ, это исключительное право мужчин. Об этом было отмечено в ходе очередного заседания Совета женщин Парламентской Ассамблеи  Франкофонии в Марокко, в котором приняла участие глава делегации Национального Собрания Армении в ПА Франкофонии Маргарит Есаян.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе законодательного органа, женщины-парламентарии обсудили вопросы, касающиеся роли и участия женщин в условиях новых мировых развитий и вызовов. Докладчики были едины во мнении, что женщины-франкофоны должны быть более активными и инициативными в своих странах в вопросах управления страной, работы в законодательных органах. Эксперты представили результаты своих исследований о правах женщин в разных странах.
В своем выступлении Маргарит Есаян представила роль женщины в процессе управления нашей страной. Она проинформировала парламентариев, что в Национальном Собрании Армении есть 13 женщин депутатов, а в Правительстве – 3 женщины министра. Есаян представила своим коллегам модель формирования и развития армянской семьи и ответила на многочисленные вопросы.