Սիրիայի Լաթաքիայի նահանգից իրականացված հրետակոծությունը, որից օտարերկրյա լրագրողներ են տուժել, իրականացվել է Թուրքիայի տարածքից: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը, տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Միջադեպը տեղի է ունեցել լրագրողների լրագրողական շրջանագայության ընթացքում այն բնակավայրերում, ուր արդեն վերադարձել էին խաղաղ բնակիչները:
Կոնաշենկովի խոսքով, ընդհանուր առմամբ ութ արկ է արձակվել լրագրողներից 150-ից  400 մ հեռավորության վրա:  «Արդյունքում լրագրողները թեթեւ քերծվածքներ են ստացել», — ասել է նա:
Կոնաշենկովը պնդել է, որ վնասվածքներ են ստացել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ Բուլղարիայից, Կանադայից եւ Չինաստանից: Գնդակոծությունն իրականացվել է Թուրքիայի տարածքից, ճշտել է նա:
Սիրիական բանակի սպաների տրամադրած տեղեկատվության համաձայն, գնդակոծությունն իրականացրել է «Ջաբհաթ ան-Նուսրա» խմբավորումը, որի վրա չի տարածվում հրադադարը:

Артобстрел сирийской Латакии, в котором пострадали иностранные журналисты, велся с территории Турции. Об этом заявил официальный представитель Минобороны РФ генерал-майор Игорь Конашенков, передает РИА Новости
Инцидент произошел во время пресс-тура журналистов в населенные пункты, которые уже подписали соглашение о перемирии и куда уже возвращались мирные жители.
По словам Конашенкова, в общей сложности было выпущено восемь снарядов, которые упали на расстоянии от 150 до 400 метров от журналистов. «В результате журналисты получили легкие ссадины», — сказал он.
Конашенков уточнил, что ранения получили представители СМИ из Болгарии, Канады и Китая. Стрельба велась с территории Турции, уточнил он.
Согласно информации, предоставленной офицером сирийской армии, обстрел произвела группировка «Джебхат ан-Нусра», на которую не распространяется действие перемирия.