Ռուսաստանի Օդատիեզերական ուժերը հարվածներ չեն հասցրել Սիրիայի չափավոր ընդդիմության ջոկատների վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններին։ Այս մասին ասված է Սիրիայում հակամարտող կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնի տարածած հայտարարության մեջ, որը հրապարակել է ՌԴ ՊՆ կայքը։
«Օդատիեզերական ուժերը հարվածներ չեն հասցրել այն շրջաններին, որոնք գտնվում են Սիրիայի չափավոր ընդդիմության ջոկատների ձեռքում, որոնք միացել են մարտական գործողությունները դադարեցնելու ռեժիմին եւ կատարում են բոլոր պայմանները»,- հայտնել են գերատեսչությունից։
ՊՆ-ից նշել են, որ Սիրիայում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հաճախակիանալը վկայում է այն մասին, որ «Իսլամական պետության» եւ «Ջաբհաթ ան Նուսրայի» առաջնորդները փորձում են տապալել հրադադարի ռեժիմը կառավարական զորքերի եւ չափավոր ընդդիմության հսկողության տակ գտնվող թաղամասերի վրա կրակելու միջոցով։

ВКС России не наносили удары по районам, контролируемым отрядами сирийской умеренной оппозиции, поддерживающими режим прекращения боевых действий, сообщается в информационном бюллетене российского Центра по примирению враждующих сторон в Сирии, размещенного на сайте Минобороны России.
«Воздушно-космические силы России удары по районам, контролируемым отрядами умеренной оппозиции, подключившимся к режиму прекращения боевых действий и выполняющим его условия, не наносили», — сообщили в ведомстве.
Как отметили в Минобороны, увеличение числа нарушений перемирия в Сирии свидетельствует о попытках лидеров группировок «Исламское государство» и «Джебхтат ан-Нусра» сорвать процесс примирения за счет обстрелов правительственных войск и жилых кварталов с позиций, расположенных в районах, контролируемых умеренной оппозицией.