Հայաստանի նոր ընտրական օրենսգիրքը կարող է ավելի ժողովրդավարական լինել՝ ի համեմատություն գործող օրենսդրության, այսինքն՝ կարող են որոշակի առավելություններ լինել։ Այս մասին մարտի 2-ին կայացած մամուլի ասուլիսին ասել է «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության փոխնախագահ Անուշ Սեդրակյանը։
Նա նշել է, սակայն, որ եթե իշխանությունները քաղաքական կամք չունենան, ապա  այդ տեսական առավելությունների իրականացման ճանապարհին խնդիրներ կառաջանան։ «Մենք միշտ ինչ-որ բան ենք բարեփոխում՝ Սահմանադրությունը, Ընտրական օրենսգիրքը, սակայն ընտրական գործընթացը դրանից չի բարելավվում։ Այսպես կոչված «դրական» փոփոխությունն այն է, որ Հայաստանում այս տարիների ընթացքում բացահայտ բռնությունը վերածվել է գաղտնի, ավելի մեղմ բռնության»,- ասել է Սեդրակյանը։
Նշելով, որ ՎԵնետիկի  հանձնաժողովը անգլերենով հրապարակել է Հայաստանի նոր ընտրական օրենսգրքի նախագիծը՝ նա իր համար մի քանի անընդունելի դրույթ է առանձնացրել. «Ի՞նչ է նշանակում, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին կարող են մասնակցել Հայաստանում գրանցված մարդիկ։ Դա շատ անորոշ ձեւակերպում է։ Կարող են լինել շատ գրանցված մարդիկ եւ ավելացնել ընտրողների թիվը։ Երկրորդ խնդիրն, իհարկե, ընտրողների ցուցակների հրապարակումն է»։

Проект нового Избирательного кодекса Армении может быть более демократичным в сравнении с действующим законодательством, то есть могут быть определенные преимущества. Об этом на пресс-конференции 2 марта заявила вице-председатель партии «Свободные демократы» Ануш Седракян.
Но если у властей нет политической воли, продолжила она, то на пути реализации этих теоретических преимуществ возникнут проблемы. «Мы всегда что-то реформируем: реформируем Конституцию, реформируем Избирательный кодекс, но избирательный процесс от этого не улучшается. Так называемое «позитивное» изменение заключается в том, что за годы открытое насилие в Армении на выборах сменилось на скрытое, более мягкое», - сказала Седракян.
Отметив, что Венецианская комиссия опубликовала проект Избирательного кодекса Армении на английском языке, она выделила несколько неприемлемых для нее положений: «Что значит – в выборах в органы местного самоуправления могут участвовать люди, которые зарегистрированы в Армении? Это очень неопределенная формулировка, могут возникнуть многочисленные зарегистрированные люди и таким образом умножить число избирателей». Вторая проблема, добавила Ануш Седракян, конечно, заключается в публикации списков проголосовавших.