Թուրքիայում անօրինական շինարարությունանելու համար 11 տարվա ազատազրկման դատապարտված հայ լեզվաբան Սեւան Նիշանյանին 6 օրով մենախուց տեղափոխելու որոշում է կայացրել բանտին կից դատավորը։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝ բանտի ղեկավարությունը դիմել է դատարան՝ պահանջելով Սեւան Նիշանյանին մենախուց տեղափոխել՝ պնդելով, թե նա կաշառք է առաջարկել բանտի աշխատակիցներից մեկին։ Դատարանն էլ առանց մանրամասներին ծանոթանալու, Սեւան Նիշանյանին 6 օրով մենախուց տեղափոխելու որոշում է կայացրել։
Սեւան Նիշանյանի փաստաբանը պնդել է, թե որոշումն իրավական հիմք չունի ու իրենք բողոքարկելու են այն։
Ավելի վաղ Սեւան Նիշանյանին կրկին մենախուց տեղափոխելու որոշում էր կայացվել, սակայն բողոքարկման արդյունքում այն չեղյալ էր հայտարարվել։

A court in Turkey ruled that well-known Istanbul Armenian writer, linguist, journalist, and columnist Sevan Nișanyan, who is serving a prison sentence in Turkey, be placed into solitary confinement for 6 days.
The prison authorities had petitioned to the court with a request to place Nișanyan into solitary confinement, claiming that he had offered a bribe to a prison officer, according to Hürriyet daily newspaper of Turkey.
And the court ruled, without getting familiarized with the details, that Nișanyan be placed into a 6-day solitary confinement.
His attorney, however, maintained that this ruling has no legal basis and they will appeal it.
Earlier, another ruling was made to have Nișanyan be placed into confinement, but it was revoked after the appeal.