Հայաստանի պաշտոնատար անձանց թույլատրվել է առանց խոչընդոտի մտնել ՌԴ ԱԴԾ Սահմանային վարչության Սահմանապահ ջոկատի տարածք, որտեղ գտնվում էր Վալերի Պերմյակովը։ Այս մասին մարտի 4-ի դատական նիստում ասել է Սահմանապահ ջոկատի պետի տեղակալ, պետական սահմանի պաշտպանության բաժնի պետ Դավիթ Միրզոյանը։
Վկայի խոսքով՝ հունվարի 12-ի գիշերը՝ ժամը 3-ի սահմաններում, նա 102-րդ բազայի օպերատիվ հերթապահությունից տագնապ է ստացել, որ անհետացել է զինծառայող՝ ամրակցված զենքով։ Խստացվել է սահմանի հսկողությունը, ուղարկվել են լրացուցիչ ուժեր այն տեղերում, որտեղ սահմանի հատում է հնարավոր եղել։ Նույն օրվա առավոտյան իմացել է, որ ոստիկանության, բազայի ուժերը փնտրել են զինվորին, ներգրավվել են նաեւ սահմանապահները։ Օրվա երկրորդ կեսին լրատվամիջոցներից իմացել է սպանության մասին եւ որ կասկածյալը Պերմյակովն է։ Մոտավորապես նույն ժամանակ էլ հրաման է ստացվել սահմանի հսկողությունը բոլոր ուղղություններով խստացնելու մասին։ Երեկոյան տեղեկություն է ստացվել, որ զենքն ու հագուստը գտել են Ավետիսյանների տանը։
Երեկոյան ժամը 22-23-ը անձամբ զանգահարել է ուղեկալների բոլոր պետերին, ճշտել առաջադրանքները։ Բայանդուրի պետ կապիտան Խաչատրյանը մյուսների նման զեկուցել է, որ անձամբ վերակարգ անցել հատկապես վտանգավոր ուղղություններով։ Կեսգիշերին մոտ ազդանշան է ստացվել, որ Բայանդուրի ուղեկալի մոտ՝ պոմպակայանի շրջանում, Խաչատրյանը նկատել է լապտեր եւ մարդու։ «Նրան հրամայեցի կտրուկ շարժումներ չանել։ Միջոցներ ձեռնարկել միայն արգելապատնեշներին մոտենալու եւ դրանք խախտելու դեպքում»,- նշել է վկան՝ հավելելով, որ այդ ժամանակ ինքը տանն է եղել։  Փոխել է հագուստը եւ գնացել աշխատասենյակ։ Գնալու ընթացքում զանգահարել է Խաչատրյանին, քանի որ կասկածել է, որ նրա տեսած մարդը կարող է անասուն կորցրած տեղաբնակ լինել։ Հրաման է տվել կոնկրետ քայլեր չձեռնարկել, մինչեւ չհամոզվեն, թե ով է իրենց առջեւ։
Ձերբակալվածը նկարագրությամբ նման էր Պերմյակովին։ Շտաբի պետը օպերատիվ խմբի հետ մեկնել էր դեպքի վայր։
«Որոշ ժամանակ անց նրանք վերադարձել էին Սահմանապահ ջոկատ եւ բերել ձերբակալվածին։ Հրաման է տրվել ներս թողել ոստիկանության, դատախազության, Շիրակի մարզային դատախազության, ԱԱԾ համարանիշերով բոլոր մեքենաները, բոլոր ժամանող  պաշտոնյաներին ուղեկցել ղեկավարի աշխատասենյակ առանց անցագիր ձեւակերպելու»,- ասել է վկան։
Պերմյակովին տարել են շտաբի պետի սենյակ։ Կազմվել է հանձնման ակտ եւ բուժզննման մասին արձանագրություն։
Այդ պահին ներկա է եղել մոտ 18 մարդ, եւ վկան, որը Սահմանապահ ջոկատում ծառայել էր մի քանի ամիս, բոլորին չէր դեմքով եւ անուններով ճանաչում։ Ոստիկանական համազգեստով ներկա էին մարդիկ, սակայն քանի հոգի, չի կարող ասել։  Երբ Պերմյակովին տանում էին, Միրզոյանը չի տեսել, քանի որ իրավիճակի մասին զեկուցում էր Սահմանային վարչության ղեկավարությանը։
Ձերբակալվածին հայկական կողմին հանձնելու կարգի մասին հարցին վկան պատասխանեց, որ գործող միջպետական համաձայնության համաձայն՝ սահմանապահ զորքերը անհայտ անձանց ձերբակալելիս իրավունք ունեն սահմանապահ ջոկատ հասցնելուց հետո 3 ժամով ձերբակալում իրականացնել: Այդ ընթացքում իրականացվում է ինքնության  հաստատումը եւ փաստաթղթերի ձեւակերպումը, որից հետո նրան հանձնում են կամ ոստիկանության մարմիններին կամ ԱԱԾ-ին կամ հետախուզում նախաձեռնողին։ Իրազեկման ժամկետներիչ կան։
Հարցին, թե ինչ իրավախախտման համար է ձերբակալվել Վալերի Պերմյակովը, Միրզոյանը պարզաբանել է, որ Պերմյակովը չի ձերբակալվել որպես սահմանախախտ: Նա ձերբակալվել է որպես որոնվող անձ: «Նույնկերպ մեզ կարող է նման հանձնարարություն տալ Հայաստանի ոստիկանությունը կամ ԱԱԾ-ն»,-նշել է վկան:
Միաժամանակ նա նշել է, որ հետախուզման նախաձեռնողը եղել է ռուսական ռազմակայանը, բայց հայկական կողմից հետախուզման մասին փաստաթղթեր չեն եղել, առնվազն ինքը չի տեսել:
Նրա խոսքով, եթե Հայաստանի իրավապահ մարմիններից հարցում լիներ, հնարավոր է փոխանցեին Հայաստանին, որովհետեւ հանցագործությունն ավելի ծանր է: Բայց հայկական կողմին փոխանցել՝ ելնելով սեփական ենթադրություններով, չեմ կարող, ընդգծել է Միրզոյանը: Հարցին, թե իր ղեկավարը կարո՞ղ էր թաքցնել նման հարցումը, վկան ոչինչ չբացառեց, սակայն հավելեց, որ իր ղեկավարին ստի մեջ կասկածելու հիմքեր չունի:

Должностным лицам Армении был разрешен беспрепятственный доступ на территорию Пограничного отряда Пограничного управления ФСБ РФ во время нахождения там Валерия Пермякова. Об этом заявил заместитель начальника штаба ПО, начальник отдела охраны государственной границы Давид Мирзоян на заседании суда 4 марта.
По словам свидетеля, около 3 часов ночи 12 января прошлого года он от оперативного дежурного 102-й базы получил сигнал о том, что пропал военнослужащий с оружием. Была усилена защита границы, дополнительные наряды на направлениях, где возможно нарушение границы. Утром этого же дня узнал, что силами полиции, базы шел поиск солдата, привлекались также пограничники. Из СМИ во второй половине дня узнал об убийстве и о том, что предполагаемый подозреваемый солдат Пермяков. Примерно в то же время поступил приказ об усилении режима охраны границы по всем направлениям. Ближе к вечеру поступила информация о том, что оружие и одежда обнаружены в доме Аветисянов. Вечером с 22 до 23 лично обзвонил всех начальников застав, уточнил задачи. Начальник Баяндур капитан Хачатрян, как и другие начальники застав, доложили, что лично заступили в наряд по наиболее опасным направлениям. Около полуночи поступил сигнал, что в районе насосной станции около заставы Баяндур Хачатрян увидел фонарик и человека. «Дал ему команду не делать резких движений. Принять меры только при подходе к заграждениям и попытке нарушения заграждения», - отметил свидетель, добавив, что вэто время сам находился дома. Переоделся и отправился в рабочий кабинет. Пока шел, еще раз перезвонил Хачатряну, так как заподозрил, что увиденный им человек мог быть потерявший скотину местный житель. Дал команду - пока полностью не убедится, кто перед ним, не предпринимать конкретных действий.
Задержанный подходил под описание пропавшего Пермякова. Начальник штаба во главе оперативной группы отправился на место.
«Через некоторое время они вернулись в Погранотряд и привезли с собой задержанного. Была дана команда пропускать все машины с номерами полиции, военной прокуратуры, прокуратуры Шираксокй области, СНБ, всех прибывших должностных лиц сопровождать в рабочий кабинет руководителя без оформления пропусков», - сообщил свидетель.
Пермякова отвели в кабинет начальника штаба. Был подготовлен акт о передаче и протокол о проведении медосмотра.
На тот момент присутствовали около 18 человек, и свидетель, на тот момент прослуживший несколько месяцев в Пограничном отряде, не всех знал в лицо и по именам. В форме полиции присутствовали люди, но сколько их было, не может указать. Когда Пермякова уводили, сам Мирзоян не видел, так как докладывал руководству Пограничного управления о ситуации.
Отвечая на вопрос о порядке передачи задержанных армянской стороне, свидетель сообщил, что согласно существующей межгосударственной договоренности, пограничные войска при задержании неизвестных лиц имеют право осуществлять задержание на 3 часа с момента доставки в пограничный отряд. В это время проводится опознание и оформление документов, после чего осуществляется передача: либо органам полиции, либо СНБ, либо инициатору розыска. Но сроков информирования нет.
Отвечая на вопрос о том, за какое нарушение был задержан Ваерий Пермяков, Мирзоян пояснил, что Пермяков не был задержан как нарушитель границы. Он был задержан как разыскиваемое лицо. «Точно так же нам может такое задание дать полиция или СНБ Армении», - отметил свидетель.
По его словам, если бы поступил запрос от правоохранительных органов Армении, возможно передали бы Армении, потому что преступление более тяжкое. Но передавать руководствуясь своими предположениями, не могу, подчеркнул Мирзоян. На вопрос о том, мог бы его начальник скрыть подобный запрос, свидетель исключать ничего не стал, однако добавил, что оснований подозревать начальника во лжи не имеет.