Հայտնի լեհ գործիչներ Լուկաշ Աբգարովիչն ու Վոյցեխ Լյուբավսկին պարգեւտարվել են Ուկրաինայի հայերի միության շքանշաններով։
Մարտի 5-8-ը Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը միջազգային զարգացման ու մշակութային կապերի ամրապնդման նպատակով Լեհաստանում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել։ ՈՒՀՄ պավիրակության կազմում են եղել Վիննիցայի հայկական համայնքի ղեկավար Սամվել Եգոյանը եւ ՈՒՀՄ Օդեսայի մարզի ներկայացուցիչ Արտեմ Քարաջյանը, գրում է Analitikaua-ն։
Քաղաքական գործիչ Լուկաշ Աբգարովիչին Ուկրաինայի հայերի միության «Սփյուռքի ակտիվ գործիչ» շքանշանով պարգեւատրման արարողությունը կայացել է մարտի 6-ին Վարշավայում Վիլեն Շատվորյանի հետ հանդիպման ժամանակ։
Մարտի 8-ին Վիլեն Շատվորյանը «Հայոց ցեղասպանության զոհ Սուրբ նահատակների» շքանշանով պարգեւատրել է Կելցեի քաղաքապետ Վոյցեխ Լյուբավսկիին այդ քաղաքում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի խաչքար տեղադրելուն աջակցելու համար։
ՈՒՀՄ նախագահի նախաձեռնությամբ համաձայնություն է ձեռք բերվել Կելցեի փողոցներից մեկը ազգությամբ հայ Լեհաստանի քաղաքական գործիչներից մեկի անունով անվանակոչելու շուրջ։

Известные польские деятели Лукаш Абгарович и Войцех Любавски награждены орденами Союза армян Украины.
5-8 марта, Глава Союза армян Украины Вилен Шатворян, с целью развития международного сотрудничества и укрепления культурных связей, проводил ряд встреч в Польше. В делегацию САУ посетившую Варшаву и Кельце, входили также глава Винницкой областной армянской общины Самвел Егоян и представитель САУ в Одесской области Артем Караджян, пишет Analitikaua.
Награждение польского политика орденом Союза армян Украины — «Активный деятель диаспоры» Лукаша Абгаровича состоялась 6 марта в ходе встречи с главой САУ Виленом Шатворяном в Варшаве. Глава САУ на встрече отметил, что высоко оценивает многолетнюю плодотворную деятельность Лукаша Абгаровича, и надеется на более тесное сотрудничество в будущем.
8 марта орденом «Святых великомучеников – жертв Геноцида армян» Вилен Шатворян наградил мэра Кельце Войцеха Любавски, за активное содействие установлению в этом городе памятного хачкара посвященного памяти жертв Геноцида армян.
Также, по инициативе Союза армян Украины, достигнута договоренность о переименовании одной из улиц Кельце, в честь известного польского деятеля армянского происхождения