Ֆրանսիացի Միշել Տանկրեզը Ղարաբաղում բնակություն է հաստատել 11 տարի առաջ եւ օգնում է տեղի գյուղերում բարեգործական ծրագրեր իրականացնելուն: Այս մասին հաղորդում է Radio France Internationale-ը:
Տանկրեզն առաջին անգամ Ղարաբաղ է այցելել 1994 թվականին, մարդասիրական օգնություն հասցնելու նպատակով: Այնտեղ նա ծանոթացել է ֆրանսիահայ Մարիամ Շահամյանի հետ, որը, իր նման, մարդասիրական ծրագրեր է իրականացրել: Հիմա նրանք ապրում են Ստեփանակերտում: Տանկրեզը չի պատրաստվում հեռանալ:
«Ես շրջում եմ գյուղերով, հասկանում նրանց կարիքները ու ծրագրերի համար հովանավորներ եմ գտնում: Միջոցները հավաքվում են ամբողջ տարվա ընթացքում, այդ թվում՝ հեռախոսամարաթոնի միջոցով: Տարեկան բավական մեջ գումար է հավաքվում՝ շուրջ 2 մլն եվրո: Աջակցում ենք դպրոցներին, հիվանդանոցներին, ջրատար խողովակներ ենք վերանորոգում»,- պատմում է Տանկրեզը:
Նրա դուստրը՝ Հռիփսիմեն, քանոն է նվագում եւ երգում է եկեղեցում:
Հարցին՝ ի՞նչ է գտել Ղարաբաղում, որ չի կարողացել գտնել Ֆրանսիայում, նա կարճ է պատասխանում. բարեկամություն եւ հյուրընկալություն:

Француз Мишель Танкрез обосновался в Карабахе 11 лет назад и помогает налаживать благотворительные программы для местных сёл, передаёт Radio France Internationale.
Танкрез впервые приехал в Карабах в 1994 г, для доставки гуманитарной помощи. Там он встречает французскую армянку Мариам Шагамян, которая, как и он, приехала по гуманитарной программе. Теперь они живут в Степанакерте. Уезжать отсюда Танкрез не собирается.
«Моя работа состоит в поездках по сёлам – выявляю их нужды и ищу спонсоров для программ. Средства собираются весь год, в том числе с помощью телефонного марафона. Собираются достаточные средства, около 2 млн евро в год. Поддерживаем школы, больницы, ремонт водопроводов», - рассказал Танкрез.
Его дочь Рипсиме играет на каноне и поёт в церкви.
На вопрос, что он нашёл в Карабахе, чего не нашёл во Франции, он ответил  коротко - дружбу  и гостеприимство.