Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում հարձակում է սանձազերծել հայերի դեմ եւ ես համերաշխ եմ հայերի հետ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Սլովակիայի Հանրապետության խորհրդարանի՝ Ազգային խորհրդի Եվրոպական հարցերի կոմիտեի նորընտիր նախագահ Լյուբոշ Բլահան (Ľuboš Blaha):
Նա ապրիլի 2-ին Ֆեյսբուքյան իր էջում տարածել է ԼՂՀ դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների վերաբերյալ հետեւյալ հայտարարությունը.
«Հաղորդվում է, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում հարձակում է սանձազերծել հայերի դեմ։ Ըստ հայկական աղբյուրների, զոհերի շարքում է նաեւ 12-ամյա մի երեխա ... Ես կցանկանայի դատապարտել հարձակումը եւ ափսոսանք արտահայտել լարվածության կապակցությամբ։ Հուսով եմ, որ իրավիճակը կհանդարտվի եւ չի վերածվի տարածաշրջանային մեկ այլ պատերազմի։
Մեկ ամիս առաջ ես շտապեցի դեպի Եվրոպայի խորհուրդ, որպեսզի քվեարկեմ ադրբեջանա-թուրքական հակահայ ռազմատենչ բանաձեւի դեմ: Նաեւ ի շնորհիվ սլովակյան պատվիրակության այդ բանաձեւը տապալվեց։ Այն ժամանակ հայ բարեկամներն ինձ տեղեկացնում էին, թե ադրբեջանցիներն ու թուրքերն ինչ ճնշում են բանեցնում հայերի եւ ռուսների դեմ։ Թվում էր, թե նրանք սխալվում են, որ ռազմատենչ դիվանագիտությունն ի վերջո ավարտվելու է ռազմական գործողություններով:
Հավատում եմ, որ հակամարտությունը կկարգավորվի ԵԱՀԿ կողմից, որին անցյալում հաջողվել է մի շարք դեպքերում իրավիճակը հանդարտեցնել: Ես համերաշխ եմ հայերի հետ։ Կարեւորն այն է, որ խաղաղություն հաստատվի»:

Azerbaijan unleashed an attack in Nagorno-Karabakh against the Armenians, and I am in solidarity with Armenians.
Ľuboš Blaha, newly elected Chairman of the European Affairs Committee of the National Council (parliament) of Slovakia, issued the aforesaid statement on his Facebook account.
“One month ago, I hurried to the Council of Europe to vote against the Azerbaijani-Turkish anti-Armenian bellicose resolution,” the statement also reads, in particular. “This resolution failed, also thanks to the Slovak delegation.
“At the time, the Armenian friends were informing me what pressure the Azerbaijanis and the Turks were exerting against the Armenians and the Russians. It seemed that they were wrong [to say] that bellicose diplomacy will ultimately end in military actions.
“I believe that the conflict will be settled by the OSCE [i.e. the Organization for Security and Co-operation in Europe] (…). The important thing is that peace be established.”