Կոլումբիայի տարածքային ջրերում սուզանավ է կալանվել, որում եղել է 5,8 տոննա կոկաին: Հատուկ գործողությունն իրականացրել են Կոլումբիայի եւ ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերը, հաղորդում է Terra Colombia-ն:
Սուզանավը կալանավորվել է Խաղաղ օվկիանոսում, Էկվադորի սահմանից 250 մղոն հեռավորության վրա: «Սուզանավը ղեկավարում էին 4 անձինք՝ երեքը կոլումբիացի, մեկը՝ մեքսիկացի»,-ասված է Կոլումբիայի ռազմածովային ուժերի հաղորդագրության մեջ:  Նրանք բոլորը ձերբակալվել են:
Նշենք, որ մարտի 26-ին հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ-ի մաքսային վերահսկողության եւ սահմանապահ ծառայության բյուրոյի աշխատակիցները Խաղաղ օվկիանոսում խորտակվող սուզանավ էին հայտնաբերել, որում եղել էր 5,5 տոննա կոկաին՝ 200 մլն դոլար ընդհանուր արժեքով:

В территориальных водах Колумбии была задержана подводная лодка, на борту которой находилось 5,8 тонн кокаина. Спецоперацию провели военно-морские силы (ВМС) республики и США, сообщает Lenta со ссылкой на Terra Colombia.
Субмарина была перехвачена в Тихом океане в 250 морских милях от границы с Эквадором. «Управляли подлодкой четыре человека: трое колумбийцев и один мексиканец», — приводит портал INFO7 сообщение ВМС Колумбии. Все они были задержаны.
26 марта сообщалось, что сотрудники бюро таможенного контроля и пограничной службы США обнаружили у тихоокеанского побережья подводную лодку, терпящую бедствие. Мини-субмарина перевозила 5,5 тонны кокаина общей стоимостью около 200 миллионов долларов. На борту находились четыре человека, они арестованы.