Ապրիլի 16-ի լույս 17-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրության փոփոխություն չի արձանագրվել:
ԼՂՀ ՊԲ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ առաջնագծի ողջ երկայնքով հակառակորդը ընդմիջումներով շարունակել է խախտել  կրակի դադարեցման շուրջ ձեռքբերված բանավոր պայմանավորվածությունը` կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, իսկ հյուսիսարեւելյան (Մարտակերտ) ուղղությամբ նաեւ` 60 մմ-ոց (1 արկ), 82 մմ-ոց (3 արկ) ականանետեր եւ ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ (10 արկ):
Ընդհանուր առմամբ գիշերվա ընթացքում հակառակորդը կրակի դադարեցման բանավոր պայմանավորվածությունը խախտել է շուրջ 65 անգամ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակել են ուշադիր հետեւել առաջնագծում տիրող իրավիճակին եւ վստահորեն իրականացնել իրենց առջեւ դրված մարտական խնդիրը:

В ночь с 16 на 17 апреля на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана не были зафиксированы изменения оперативной обстановки.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в Минобороны НКР, противник с перерывами продолжал нарушать устный договор о прекращении огня, используя артиллерийские виды оружия, а в направлении Мартакера также используя 60-мм миномет (1 снаряд), 82-мм миномет (3 снаряда) и гранатомета типа АГС-17 (3 снаряда).
В общей сложности, противник за ночь нарушил режим прегрешения огня 65 раз.
Передовые подразделения Армии обороны НКР продолжали следить за ситуацией на передовой линии и, с уверенностью, осуществлять возложенную на них военную задачу.