Հայկական ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի շինարարության համար առանցքային է լինելու էլեկտրաէներգիայի արտահանման հարցը: Այս մասին ապրիլի 20-ին հայտնել է «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի փոխտնօրեն Կիրիլ Կոմարովը Երեւանում Էներգետիկայի ու բնական ռեսուրսների փոխնախարար Արեգ Գալստյանի հետ ճեպազրույցի ժամանակ:
Նրա խոսքով պետք է ապագա էներգաբլոկի հզորությունը որոշելու համար պետք է հասկանալ, հնարավոր կլինի արդյոք էլեկտրաէներգիա մատակարարել ոչ միայն Հայաստանին, այլեւ սահմանակից երկրներին: «Միջկառավարական համաձայնագիրը ստորագրված է ու շարունակում է ուժի մեջ մնալ: Երբ մենք հասկանանք տնտեսական հիմնավորումները, կփորձենք իրականացնել այդ նախագիծը»,- ասել է Կոմարովը:
Հիշեցնենք, որ 2015-ի վերջին ՀՀ Կառավարությունը հայտարարել էր, որ որոշել է հրաժարվել 1060 ՄՎՏ հզորությամբ էներգաբլոկից (որի համար նախահաշիվը մինչ այդ մշակել էր Worley Parsons միջազգային ընկերությունը) ու պատրաստվում է կառուցել 500-600 ՄՎտ հզորության էներգաբլոկ: «Ռոսատոմի» մասնագետների կարծիքով, միջին էներգաբլոկ կառուցելն ավելի էժան կլինի, բայց դրա արտադրած էլեկտրաէներգիան ավելի թանկ կլինի, քանի որ ԱԷԿ-ի շինարարության համար պահանջվող մի շարք ծախսեր կախված չեն դրա հզորությունից: Կառավարությունը Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը երկարացրել է մինչեւ 2026 թվականը: Մինչ այդ պետք է շահագործման հանձնվի նոր էներգաբլոկը, որի շինարարությունը մտադիր են սկսել 2018-ից ոչ ուշ:

YEREVAN. -- The key issue of the construction of the Armenian nuclear power plant’s new power unit is the export of electricity, announced Kirill Komarov, deputy director of Rosatom, the Russian state corporation, during a briefing in Yerevan with Deputy Minister of Energy and Natural Resources Areg Galstyan.
According to him, in order to determine the level of power of the future unit , one needs to understand whether it is possible to supply the electricity not only for Armenia, but also for the neighboring countries . " The intergovernmental agreement is signed, and it has not expired its power yet. When we understand the essence of economic justifications, we will try to implement this project , " said Komarov .
It is important to recall that by the end of 2015 the Armenian government announced that it declined the power unit with a capacity of 1060 MW (earlier estimated accordingly by the international company Worley Parsonpreviously) and plans to construct a new one with a capacity of 500 - 600 MW. According to Rosatom experts, it will be cheaper to build an average unit, but the costs for the electricity provided by that power unit will be more expensive, since a number of payments during the construction of nuclear power plant do not depend on its capacity. The government extended the terms of the utilization of the Armenian nuclear power plant till the end of 2026. Prior to that, a new unit needs to come into operation, the construction of which is planned to start no later than 2018.