ԱՄՆ-ի ավիացիան առաջին անգամ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը հարված է հասցրել ռազմավարական Բ-52 ռմբակոծիչի կիրառությամբ, հայտնում է Military.com-ը:
Մերձավոր Արեւելքում ԱՄՆ-ի հրամանատարության ներկայացուցիչ Սթիվեն Ուորրենի  տեղեկության համաձայն, ինքնաթիռը հարձակում է իրականացրել ապրիլի  18-ին: Դրա  թիրախը իրաքյան Մոսուլ քաղաքից դեպի հարավ գտնվող Կայարա քաղաքի շրջանում ահաբեկիչների զինապահեստն էր:  Մոսուլի շրջանում գրոհայինների օբյեկտների նկատմամբ ավիահարվածները շարունակվել են ապրիլի   19-ին եւ 20-ին, հավելել է Ուորրենը:
Ապրիլի սկզբին հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ-ի ՌՕՈՒ-ն Կատարի տարածքում  Boeing B-52 ռմբակոծիչներ է տեղադրում Իրաքում եւ Սիրիայում ԻՊ ահաբեկչական կազմակերպության դեմ պայքարելու համար:
«B-52-ը ցուցադրում է մեր վճռականությունը` ճնշում գործադրելու ԻՊ-ի վրա եւ պաշտպանելու տարածաշրջանը ցանկացած հանգամանքներում», — հայտնել է ՌՕՈՒ-ի լեյտենանտ Չարլզ Բրաունը:
B-52 ռմբակոծիչների շահագործումը սկսվել է 1955-ին: Ինքնաթիռի ռմբային առավելագույն ծանրաբեռնվածությունը մինչեւ   31,5 հազար կգ է:

The US Air Force for the first time inflicted a blow on the militants of the Islamic State terrorist group using B-52 strategic bomber, reports Military.com. As Stephen Warren the US Army Colonel announced, the plane made an attack on April 18. Its target was a warehouse with terrorists’ weapons near Kayar in south of the Iraqi district Mosul. The air blows on militant targets in the area of Mosul continued till April 19 and 20, Warren added.
At the beginning of April it became known that the US Air Force set Boeing B-52 bombers in Qatar to fight the Islamic State terrorist organization (banned in Russia) in Iraq and Syria.
“B-52s demonstrates our determination to put pressure on the Islamic State and protect the region in any situation," said the Air Force Lt. Charles Brown. Bombers B-52 started to operate in 1955. The maximum bomb load of the aircraft is up to 31.5 thousand kg..