Հայաստանյան քաղաքական ուժերը, այդ թվում նաեւ ՀՅԴ-ն, սկսել են նախընտրական արշավը, սակայն ՀՅԴ-ն փոխհրաձգություներին չի մասնակցում:
Այս մասին այսօր` սեպտեմբերի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար, Բյուրոյի անդամ Վահան Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով ընտրությունների կեղծման պրակտիկային նա նշեց. «Եթե մենք եւս մեկ-երկու անգամ նորմալ, մարդավայել, միջազգային չափորոշիչներին վայել ընտրություններ չանենք, Հայաստանը կանցնի մի սահման, որից միայն ռեֆորմիստական ճանապահով հետ վերադարձնելն անհնար կլինի»:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ որոշ քաղաքական ուժեր, մասնավորապես ՀՀԿ-ն հայտարարում են, որ 100 տոկոսով վստահ են իրենց հաղթանակին, Վ. Հովհաննիսյանն ասաց, որ նման մտածողությունը շատ վտանգավոր է: «Քաղաքական ուժը, որ 100 տոկոսով վստահ է, վտանգավոր է: Նա պիտի վստահ լինի, որ այնքան լավ է աշխատել, «հաց ու կարագ» հասցրել ժողովրդին, այնպիսի երջանիկ մանկություն է տվել, որ համոզված է իր ընտրվելու մեջ: Երկրորդ, վստահ է, որ կընտրվի կեղծիքների միջոցով: Ես կարծում եմ, որ կոալիցիայից եւ ոչ ոք չի կարող ասել, թե լավ է աշխատել:
Այդ ի՞նչ է արել իշխող կուսակցությունը ժողովրդի ձայները ստանալու համար: Ոչինչ: Ուրեմն մնում է կեղծելը»:
Վ. Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ վաղը` սեպտեմբերի 29-ին Աշտարակում հանրահավաք են անցկացնելու՝ որտեղ անդրադառնալու են մարզի ղեկավարության ապօրինություններին:

Политические силы Армении, в том числе и Армянская революционная федерация «Дашнакцутюн», начали предвыборные кампании, однако АРФД в «перестрелках» не участвует. Об этом 28 сентября, в ходе встречи с журналистами, заявил глава парламентской фракции АРФД, член Бюро Ваган Ованнисян.
Касаясь практики фальсификации выборов он отметил: «Если мы еще пару раз не проведем нормальных, достойных человека, соответствующих международным стандартам выборов, то Армения перейдет грань, от которой вернуть обратно только реформами будет невозможно». Что же касается того, что некоторые политические силы, в частности Республиканская партия Армении, заявляют, что на 100% убеждены в своей победе, Ованнисян сказал, что такое мышление опасно.
«Политическая сила, которая уверена на 100%, опасна. Она должна быть уверена, что так хорошо работала, обеспечила народ  «хлебом и маслом», дала такое счастливое детство, что уверена в том, что ее выберут. Во-вторых, уверена, что будет избрана посредством фальсификаций. Я считаю, что никто из коалиции не может сказать, что хорошо работал. Что сделала правящая партия, чтобы получить голоса народа? Ничего. Следовательно, остается фальсификация».
Ованнисян также проинформировал, что 29 сентября в городе Аштарак АРФД проведет митинг, в ходе которого сделает акцент на беззакониях руководителей области.