Սենատի (վերին պալատի) կողմից համապատասխան օրինագծի հավանության արժանանալուց հետո կանադական խորհրդարանը օրենք է ընդունել, որն ակտիվ էվթանազիա է թույլ տալիս, հայտնում է CBC News հեռուստաալիքը:
Ուրբաթ երեկոյան օրինագիծը թագավորի թույլտվությունն է ստացել: Ավելի վաղ այդ օրը սենատում քվեարկություն է տեղի ունեցել. 44 մարդ հավանություն է տվել օրինագծին, 28-ը դեմ է քվեարկել:
Համայնքների պալատը եւ սենատը երկար ժամանակ վիճում էին փոփոխություն մտցնելու անհրաժեշտության մասին, որը լուրջ հիվանդություններից տառապող, բայց ոչ մահվան շեմին գտնվող կանադացիներին թույլ կտար էվթանազիա կատարել: Սենատը նախ ընդունել էր այդ փոփոխությունը, բայց հինգշաբթի համայնքների պալատն այն մերժել էր: Արդյունքում որոշվել էր չմտցնել այդ փոփոխությունը:
2015-ի փետրվարին Կանադայի Գերագույն դատարանը հանել է էվթանազիայի արգելքը, որը երկրում գործում է 1993 թվականից: Գերագույն դատարանը որոշել է, որ կյանքից կամավոր հեռանալու իրավունք ունեն այն հիվանդները, որոնք «անտանելի տառապանքներ են ապրում» կամ որոնց առողջական վիճակը գնահատվում է որպես անբուժելի: Որպեսզի դատարանի որոշումն ուժի մեջ մտնի, կառավարությունը մեկ տարվա ընթացքում պետք է համապատասխան օրենք ընդունի:

After the Senate ( the upper chamber)  had approved the bill,  the Parliament of Canada passed a law that allows to apply active euthanasia , reports the CBC News channel. On Friday evening, the bill was accepted by the king . Earlier that day, there took place a vote in the Senate - 44 PMs approved the bill, 28 voted against the bill.
The House of Commons and the Senate have been arguing for a long time whether make the necessity change, which will allow to perform euthanasia on the Canadians who suffer from serious diseases , but who are not on the verge of death . The Senate adopted those amendments first, but the House of Commons declined them on Thursday . As a result, the amendment was not accepted.
In February of 2015, the Supreme Court of Canada removed the ban on euthanasia, which was in effect since 1993. The Supreme Court ruled that patients had a right of voluntary withdrawal from life due to "unbearable sufferings " or whose condition is considered as incurable . For the court decision to take effect, the government should pass a law within a year.