Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության Բալըքեսիրի նահանգային կառույցի ղեկավարը եւ ղեկավար խորհրդի եւս 85 անդամներ հրաժարական են ներկայացրել եւ դուրս եկել կուսակցությունից:
Թուրքական Internethaber-ի փոխանցմամբ` կուսակցության Բալըքեսիրի նահանգային կառույցի ղեկավար Մահմուդ Փոյրազլըն նշել է, թե իրենք հրաժարական են տալիս, քանի որ գտնում են, որ այլեւս օգուտ չեն տալիս իրենց կուսակցությանը: «Մոտեցող 2011-ի ընտրություններին զուգահեռ, կուսակցության ներսում որոշ շրջանակներ արդեն սկսել են իրենց հաշիվները: Ես նախընտրում եմ մի կողմ քաշվել»,-նշել է Մահմուդ Փոյրազլըն:
Նշենք, որ Բալըքեսիրում  նախորդ տարի անցկացված տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում քաղաքապետի պաշտոնը անցավ ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում» կուսակցությանը, իսկ այս տարվա Սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի ընթացքում այս նահանգում իշխող կուսակցությունը եւս պարտություն գրանցեց, քանի որ «այո» քվեարկածները զգալիորեն զիջեցին «ոչ» քվեարկածներին:

Сразу 86 членов партии премьер-министра Турции Реджепа Тайип Эрдогана подали заявление о выходе из этой политической силы.
По данным турецкого издания Internethaber, руководитель Балыкесирского отделения партии Махмуд Пайразлын заявил, что он и его соратники выходят из партии, поскольку, по их мнению, там они уже не приносят пользы.
Отметим, что на предыдущих выборах в органы местного самоуправления Балыкесира на пост мэра был избран представитель оппозиционного «Национального движения», а итоги голосования на референдуме по изменению Конституции Турции в этом порту (Балыкесир находится неподалеку от Мраморного моря) показали, что влияние правящей партии там действительно не сильно. Большинство жителей этого города сказали «нет» реформам Основного закона страны, предложенным Эрдоганом.