Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը այսօր՝ հոկտեմբերի 14-ին կառավարության նիստից հետո հանդիպել է բանակում զոհված զինվորների՝ կառավարության շենքի մոտ բողոքող ծնողներին:
Ինչպես հայտնում է  NEWS.am-ի թղթակիցը, պաշտպանության նախարարը մոտեցել է զոհված զինծառայողների ծնողներին եւ տեղեկացել նրանց բողոքներին: Օհանյանը նշել է, որ իր նոր տեղակալ Վովա Գասպարյանն այսուհետ զբաղվելու է խորհրդավոր հանգամանքներում զոհված զինվորների գործերով, եւ արդյունքներն իրենց ուշացնել չեն տա:
Խաղաղ պայմաններում բանակում զոհված զինվորների ծնողների համար Օհանյանի այցը զարմանալի է  եղել, քանի որ պաշտպանության նախարարը մշտապես կառավարության նիստերից հեռանում էր կառավարության հետեւի մուտքով: Նրա մեքենան այս անգամ կանգնած է եղել ոչ թե կառավարության ներսում, այլ շենքի առջեւ:

Following the Armenian Government’s sitting, RA Minister of Defense Seyran Ohanyan held a meeting with the relatives of the soldiers killed in the Armenian army. The soldiers’ relatives held an action of protest in front of the RA Ministry of Defense.
Minister Ohanyan listened to the killed solders’ relatives. He told them the newly appointed deputy minister, former chief of the RA Military Police Vladimir Gasparyan will deal with the cases of soldiers that died under suspicious circumstances. “The results will be produced soon,” the Minister said.
The killed soldiers’ relatives were surprised to see Ohanian – the minister usually left the building through the service entrance before. However, at his meetings with journalists the minister repeatedly claimed he had regular meetings with the killed soldiers’ relatives following government sittings.