Հյուսիսային Իտալիայի Պորդենոնե քաղաքի դատարանը 40-ամյա մուսուլման կնոջը 4 ամսվա ազատազրկման է դատապարտել, որը սակայն անմիջապես փոխարինել է 30 հազար եվրոյի չափով տուգանքով, քանի որ կինը հրաժարվել էր հասարակական վայրում հանել նիկաբը՝ ավանդական գլխաշոր, որը ամբողջությամբ փակում է դեմքը, հայտնում է Messaggero Veneto–ն։
Դեպքը տեղի էր ունեցել 20 օր առաջ, երբ ալբանական ծագումով կինը, որը երկար ժամանակ է Իտալիայում է բնակվում ու արդեն Իտալիայի քաղաքացիություն է ստացել, փակ դեմքով եկել է Սան Վիտո ալ Տալյամենտո քաղաքի քաղաքապետարան ՝ քաղաքապետարանին առընթեր մանկական խորհրդի նիստին, որին մասնակցում էր նաեւ նրա որդին։
Քաղաքապետը մի քանի անգամ խնդրել էր նրան հանել գլխաշորը, սակայն կինը հրաժարվել էր։ Դրան ի պատասխան՝ իրավապահ մարմինների աշխատակիցները կնոջը դուրս են բերել դահլիճից, որպեսզի անձի նույնականացում կատարեն, սակայն կինը կարողացել է դուրս պրծնել նրանց ձեռքերից ու վերադառնալ դահլիճ։ Մանկական խորհրդի նիստը ընդհատվել է։
Կնոջ անունը չեն հայտնում, նրա նկատմամբ սկսվել էր հետաքննություն 1975-ին ընդունված օրենքի համաձայն, ըստ որի «հասարակական վայրերում արգելվում է պաշտպանական սաղավարտներ կամ այլ իրեր կրել, որոնք խոչընդոտում են անձի նույնականացմանը»։
Դատավոր Ալբերտո Ռոսսին, քննելով ալբանուհու գործը, սկզբում նրան 600 եվրո տուգանքի էր դատապարտել ու 4 ամսվա ազատազրկման, բայց հետո դատավճիռը փոխվել էր եւ ավելի խոշոր չափի տուգանք էր սահմանվել։ Այսպիսով մուսուլման կինը պետք է 30 հազար 600 եվրո տուգանք վճարի՝ նիկաբը հանելուց հրաժարվելու համար։

Суд северо-итальянского города Порденоне приговорил 40-летнюю мусульманку к 4 месяцам лишения свободы, которые, однако, сразу же были заменены штрафом в размере 30 тысяч евро, за отказ снять никаб — традиционный женский головной убор, полностью закрывающий лицо, в общественном месте, сообщает РИА Новости со ссылкой на издание Messaggero Veneto.
Инцидент произошел 20 дней назад, когда женщина албанского происхождения, на протяжении длительного времени проживающая в Италии и уже получившая итальянское гражданство, пришла с закрытым лицом в здание муниципалитета городка Сан-Вито-аль-Тальяменто (провинция Порденоне) на заседание детского совета при мэрии, в котором принимал участие ее сын.
На настоятельные просьбы мэра города снять головной убор женщина ответила отказом. В ответ на это представители правоохранительных органов вывели ее из зала, чтобы провести необходимую процедуру идентификации личности, однако мусульманка вырвалась и вернулась в зал. В результате заседание детского совета было прервано.
В отношении женщины, имя которой не называется, было начато расследование по обвинениям в нарушении статьи 5 закона 22 от 1975 года, согласно которому в общественных местах запрещается использовать «защитные шлемы или любые другие предметы, которые препятствуют распознаванию лица».
Судья Альберто Росси, рассмотрев дело албанки, приговорил ее к штрафу в 600 евро и лишению свободы на 4 месяца, которые сразу же были заменены на крупный денежный штраф. Таким образом, за отказ снять никаб мусульманка должна будет заплатить 30 тысяч 600 евро.