Նոյեմբերի 13-ին Ացստրալիան եւ ԱՄՆ-ը պայմանագիր են կնքել Մանուս ու Նաուրու կղզիների հաըուկ կենտրոններում գտնվող փախստականներին Միացյալ Նահանգներում վերաբնակեցնելու վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է ABC-ն:
Ավստրալիան իր երկրի տարածք ժամանող փախստականների հանդեպ շատ խիստ քաղաքականություն է վարում: Երբ ապաստան փնտրողները հասնում են մայրցամաքի ափերին, Ավստրալիայի իշխանությունները հրաժարվում են նրանց  ընդունել: Որպես կանոն, նրանց հետ են ուղարկում այն երկիր, որտեղից եկել են կամ ուղարկում են Նաուրու գաճաճ պետություն, կամ Պապուա Նոր Գվինեայի Մանուս կղզի
«Սա մեկանգամյա գործողություն է, այն չի կրկնվի: Ներքին անվտանգության նախարարության ամերիկացի պաշտոնյաները, որոնք Ավստրալիա կժամանեն, գործընթացը կսկսեն առաջիկա մի քանի օրերի ընթացքում.,- նշել է Մալքոլմ Թերնբուլը՝ չճշտելով փախստականների թիվը, որոնց այս գործընթացը կառնչվի:

Австралия и США 13 ноября заключили соглашение по переселению беженцев, находящихся в специальных центрах на островах Манус и Науру, в Соединенные Штаты. Об этом заявил премьер-министр Австралии Малкольм Тернбулл, передает телеканал ABC.
Австралия проводит очень жесткую политику в отношении беженцев, прибывающих на ее территорию. Когда искатели убежища прибывают к берегам континента, власти Австралии отказывают им в размещении. Как правило, их отправляют обратно в страну отбытия или отсылают в карликовое государство Науру, которое находится на одном из островов Океании, или на остров Манус в Папуа-Новой Гвинее.
«Это — разовая сделка, она не будет повторена. Американские чиновники из министерства внутренней безопасности, которые прибудут в Австралию, начнут процесс в течение следующих нескольких дней», — отметил Малкольм Тернбулл, не уточнив число беженцев, которых затронет этот процесс, передает РИА Новости.
По состоянию на 31 октября, в центре для беженцев на острове Манус находилось 872 человека, на острове Науру — 390.