Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը պաշտոնապես հրաժարականի դիմում է ներկայացրել Ցեցկա Ցաչեւայի՝ իշխող կուսակցության անունից նախագահի պաշտոնի համար պայքարում պարտությունից հետո։
Նախաձեռնող հանձնաժողովի կողմից առաջադրված սոցիալիստական կուսակցության անդամ գեներալ Ռումեն Ռադեւը նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլից հետո հաղթանակ է տանում։ Ընդդիմադիր Ռադեւը հավաքել է ձայների ավելի քան 59 տոկոսը։
«Վարչապետ Բոյկո Բորիսովը կառավարության հրաժարականի մասին դիմում է ներկայացրել խորհրդարան»,– ասված է կառավարության հաղորդագրության մեջ։
Novinite գործակալության տեղեկություններով՝ վարչապետի հրաժարականի հարցով քվեարկությունը խորհրդարանում կկայանա երեքշաբթի։

Bulgarian PM Boiko Borisov will step down as Bulgarian prime minister. His resignation was prompted by the victory of Socialist-backed general Rumen Radev in the presidential election, DW reported.
Following the defeat of his center-right party's candidate in Bulgaria's presidential election on Sunday, Prime Minister Boiko Borisov has said he will resign as promised.
Tsetska Tsacheva, the 58-year-old candidate of the ruling center-right GERB party and Borisov's choice, was left behind with 36.2 percent with 99.3 percent of polling stations counted.