Նոյեմբերի 26-ին Մադագասկարի մայրաքաղաքում ընթացող Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի շրջանակներում Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Մալիի արտաքին գործերի, միջազգային համագործակցության եւ աֆրիկյան ինտեգրման նախարար Աբդուլաե Դիոպին:
Հանդիպմանը քննարկվեցին երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ուղիները՝ քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, իրավապայմանագրային դաշտի ձեւավորումը, միջազգային կառույցների շրջանակներում համագործակցության սերտացումը, առեւտրատնտեսական փոխգործակցության հնարավորությունները։
Հայաստանի եւ Մալիի արտգործնախարարներն անդրադարձան Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գործունեությանը, կառույցի 16-րդ գագաթաժողովի օրակարգային հարցերին։ Այս համատեքստում Մալիի ԱԳ նախարարը, նշելով, որ Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը ֆրանկոֆոնիայում տեսանելի է կազմակերպության անդամների համար, ընդգծեց անցյալ տարի Երեւանում կայացած ՖՄԿ նախարարական համաժողովի կազմակերպչական բարձր մակարդակը։
Նախարար Դիոպը ներկայացրեց Մալիում անվտանգության եւ կայունության ապահովմանն ուղղված ջանքերը՝ արժեւորելով Հայաստանի մասնակցությունը ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելությանը:

Глава МИД Армении Эдвард Налбандян встретился с министром иностранных дел, международного сотрудничества и африканской интеграции Мали Абдулае Диопи. Встреча состоялась в рамках саммита Франкофонии в столице Мадагаскара.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи стороны обсудили возможности развития двустороннего сотрудничества, активизацию политического диалога, формирование договорноправового поля, сотрудничество в рамках международных структур, торгово-экономическое взаимодействие.
Собеседники обсудили вопросы повестки 16-ого саммита франкофонии, а также деятельность МОФ. В этом контексте, глава МИД Мали, отметив, что активная деятельность Армении в МОФ очевидна для членов организации, подчеркнул высокий уровень организации саммита МОФ в Ереване. Он представил усилия, направленные на обеспечения безопасности и стабильности Мали, оценив участие Армении в миротворческих миссиях ООН.