ՓՄՁ զարգացման խորհրդում պետք է ներգրավված լինեն ոլորտը ներկայացնող բոլոր շերտերը: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 2-ին, կառավարությունում Հայաստանի փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի հերթական նիստի ժամանակ նշել է Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Կառավարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ մինչ նիստի օրակարգի հարցերի քննարկմանն անցնելը վարչապետին զեկուցվել է ՓՄՁ զարգացման խորհրդի նախորդ նիստի հանձնարարականների կատարման ընթացքի մասին:
Մասնավորապես, ներկայացվել են պետական գնումների շրջանակում ՀՀ-ում արտադրված ապրանքի ծագման երկրի հավաստագրի տրամադրման կարգի սահմանման, Քրեական եւ Հարկային օրենսգրքերում ՓՄՁ-ներին առնչվող որոշ դրույթների, ՓՄՁ-ների ու առեւտրի կենտրոնների միջեւ գնորդ-մատակարար շղթայում առկա խնդիրների քննարկման, բիզնես ինկուբատորի ստեղծման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների արդյունքները:
Իսկ օրակարգային հարցերի շրջանակում քննարկվել են մաքսային կարգավորման, վարչական իրավախախտումների մասին օրենսդրական փոփոխություններին, ՀՀ-ում լիզինգի՝ որպես այլընտրանքային ֆինանսական գործիքի զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Մտքերի փոխանակության ժամանակ ներկայացվել են մի շարք դիտողություններ եւ կարծիքներ: Վարչապետ Կարապետյանը կարեւորել է հարցերի համակողմանի ուսումնասիրությունը եւ հանձնարարել պատասխանատու գերատեսչությունների ներկայացուցիչներին՝ սեղմ ժամկետում լրացուցիչ քննարկել վերոնշյալ հարցերը, հստակեցնել դիրքորոշումները եւ առաջարկություններ ներկայացնել խորհրդի հաջորդ նիստին:
Կարեւորելով փոքր եւ միջին բիզնեսին աջակցության հասցեականությունը՝ Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է ՓՄՁ զարգացման խորհրդի գործունեության արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտությունը: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարին՝ հաջորդ նիստին առաջարկություններ ներկայացնել խորհրդի կազմի եւ գործունեության ուղղությունների վերաբերյալ: «Պետք է վերանայել այն հիմնական մոտեցումներն ու սկզբունքները, որոնք դրված են խորհրդի գործունեության հիմքում: ՓՄՁ զարգացման խորհրդում պետք է ներգրավված լինեն ոլորտը ներկայացնող բոլոր շերտերը: Այս խորհուրդը պետք է դարձնել հարթակ, որտեղ ներկայացվող նախաձեռնություններն առարկայական կերպով կնպաստեն ոլորտում առկա խոչընդոտների վերացմանը եւ փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանը», - նշել է վարչապետը:

В состав Совета по развитию малого и среднего предпринимательства   должны быть вовлечены все слои, представляющие сферу. С таким заявлением во время очередного заседания Совета по развитию МСП Армении в Правительстве 2 декабря выступил премьер-министр Карен Карапетян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства Армении, Карапетяну было доложено о проделанных работах после предыдущего заседания Совета.
В частности, были рассмотрены некоторые положения Уголовного и Налогового кодексов, касающиеся МСП, проблемы, имеющиеся между МСП и торговыми центрами в цепи отношений  покупатель-поставщик, результаты работ по созданию бизнес-инкубатора и другие.
Были также обсуждены вопросы, касающиеся таможенного регулирования, законодательных поправок об административных правонарушениях, развитие лизинга в Армении и другие. Карен Карапетян отметил важность многостороннего изучения озвученных вопросов. Глава кабинета министров поручил представителям ответственных ведомств в короткие сроки дополнительно обсудить вышеупомянутые вопросы, уточнить позиции и представить предложения на следующем заседании.
Глава кабинета министров Армении также подчеркнул необходимость повышения эффективности деятельности совета, дав при этом соответствующие поручения министру экономического развития и инвестиций. «Нужно пересмотреть те основные подходы и принципы, которые заложены в основе деятельности Совета. В его состав должны быть вовлечены все слои, представляющие сферу. Совет должен стать площадкой, на которой представленные инициативы будут способствовать ликвидации препятствий, имеющихся в этой сфере, и развитию малого и среднего предпринимательства», - сказал руководитель Правительства.