Արդեն 10 տարուց ավելի է Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը հայտարարված է գերակա ճյուղ, սակայն զարգացման տեմպով հետ ենք մնում մեր այն հարեւաններից, որոնց մոտ ՏՏ-ն գերակա ճյուղ չի հայտարարվել: Այս մասին նոյեմբերի 2-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հանրային խորհրդի անդամ, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը: Նրա խոսքով` դրական տեղաշարժեր Հայաստանում կան, սակայն հարեւան երկրներում այդ տեղաշարժերը ավելի զգալի են: Բացի այդ՝ հարեւան երկրներում հսկայական գումարներ են ծախսում ոլորտի զարգացման համար, մինչդեռ Հայաստանում քննարկվում են միայն տարբեր հայեցակարգեր եւ ոլորտի զարգացման ռազմավարություններ:
«Որպեսզի կառավարությունը դեկլարատիվ հայտարարություններից անցնի իրական քայլերի, նախ եւ առաջ պետք է լուրջ արտոնություններ տրամադրի ոլորտին, ուրիշ գաղտնիք չկա»,-ասաց Հ. Մուսայելյանը: Իսկ արտոնությունների տրամադրման համար անհրաժեշտ են լուրջ օրեսդրական փոփոխություններ: Բանախոսը որպես օրինակ բերեց Թուրքիային, որտեղ հարկերից ազատում են օտարերկրյա ընկերություններին։
Դրա շնորհիվ, օրինակ, «Մայքրոսոֆթը» 4 մլրդ դոլարի  ներդրում է արել Թուրքիայում` դպրոցներում, կրթական համակարգում եւ այլն:
Ռուսաստանի Պետդումայում այսօր նույնպես քննարկվում են ՏՏ ոլորտի ընկերություններին մաքսային եւ հարկային արտոնությունների տրամադրում իրականացնել կարգը։
Հ. Մուսայելյանի խոսքով` ինքը չի հասկանում թե ինչու մինչեւ այսօր Հայաստանում արտոնություններ չեն տրվում այն ընկերություններին, որոնք ներդրումներ են անում կրթության բնագավառում:
«Այս հարցը նոր չէ, արդեն 10 տարի է բարձրացնում ենք, իսկ մեզ ասում են՝ չենք ուզում ստեղծել ջերմոցային պայմաններ որեւէ ոլորտի նկատմամբ: Բայց եթե չեք ուզում ստեղծել, ինչո՞ւ եք հայտարարություններ անում»,-ասաց Հ. Մուսայելյանը:

Information technologies have been declared a priority sector in Armenia for already 10 years but we are still far behind our neighbors on development rate, Hovik Musayelyan, Executive Director of Synopsys Armenia told the journalists today. According to him, there is positive movement in IT field but less tangible than in neighboring states.
Neighboring states spend large amounts on development of IT sector, whereas only strategy and doctrine is being discussed in Armenia.
Musayelyan considers that the government should give preferences to the sector, thus amendments should be introduced. For instance, foreign companies are exempt from taxes in Turkey, he added. That is the reason, Microsoft company has invested 4 billions in country’s educational system.
Issues on tax preferences and custom facilities for IT companies are being discussed in the Russian State Duma as well.
Musayelyan wonders why tax preferences are not granted to companies making investments in Armenian educational system. “We have been raising the issue for 10 years. We are told the government does not want to create “greenhouse conditions” for a certain field. Why do they make statements if do not want to create such climate?” he wonders.