ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կանաչ լույս է վառել Ադրրբեջանի առաջ եւ ստեղծել է  առավելապես բարենպաստ իրավիճակ, որպեսզի վերջինս վերսկսի պատերազմը։ Նոյեմբերի 3-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց գեներալ-գնդապետ Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը (Կոմանդոս)։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանն արդեն կարող է սկսել գործել, սակայն նրան հետ է պահում երկու գործոն՝ աշխարհաքաղաքական խնդիրները եւ այն, որ «Ադրբեջանը լավ է ճանաչում իր հայրենիքը սիրող եւ դրա համար մեռնելու պատրաստ հայերին»։
«Ադրբեջանը երբեք չի համարձակվի պատերազմ սկսել՝ հաշվի առնելով մեր ուժեղ բանակի առկայությունը, որին վերջերս սկսել ենք քննադատել։  Մեր բանակը եւ ժողովուրդը երախշիքներ են, որ պատերազմը չի վերսկսվի»,- համոզմունք հայտնեց Կոմանդոսը՝ ավելացնելով, որ իր մոտ տպավորություն է, որ աշխարհի գերտերությունները ուզում են կռիվ հրահրել հակամարտող կողմերի մեջ եւ լուծել սեփական հարցերը։
«Մեր ժողովուրդը կարողացավ ապացուցել, որ թեկուզ փոքրաթիվ, բայց կարողացավ եւ կկարողանա դիմակայել Ադրբեջանի առավելությանը։ Մենք հաղթած ժողովուրդ ենք եւ պետք է հպարտանանք դրանով, այլ ոչ թե ամաչենք հաղթանակի համար»,- նկատեց Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը։
Անդրադառնալով հայկական զինված ուժերում վերջերս գրանցված մի շարք դեպքերին՝ գեներալ-գնդապետը նշեց, որ բանակում ե՜ւ լավ, ե՜ւ վատ բաներ են կատարվում։ «Սակայն վատը փակում է լավը։ Կարծում եմ, որ այստեղ մեղավոր է Պաշտպանության նախարարությունը, քանի որ նրա կապը հասարակության հետ թույլ է։ Բանակում ամեն բան չի կարող հարթ լինել, քանի որ այն կենդանի օրգանիզմ է։ Սակայն մահվան դեպքերը բանակում շատ ցավալի են»,- ընդգծեց Կոմանդոսը։

Минская группа ОБСЕ  зажгла зеленый свет перед Азербайджаном и создала максимально благоприятные условия, чтобы Азербайджан возобновил войну. Об этом на пресс-конференции 3 ноября заявил генерал-полковник Аркадий Тер-Тадевосян (Командос).
По его словам, Азербайджан может начать действовать, однако от этого шага его удерживают два фактора – геополитические проблемы и то, что «Азербайджан хорошо знает армян, любящих свою родину и готовых умереть за нее».
«Азербайджан никогда не осмелится начать войну, принимая во внимание наличие у нас сильной армии, которую в последнее время мы стали критиковать. Наша армия и народ – гаранты того, что война не возобновится»,– выразил убеждение Командос, добавив, что у него сложилось такое впечатление, будто мировые державы хотят спровоцировать войну между сторонами и решить свои собственные вопросы.
«Наш народ смог доказать, что, хотя он и малочислен, он смог и сможет противостоять Азербайджану. Мы народ-победитель и должны гордиться этим, а не стыдиться нашей победы»,– заметил Тер-Тадевосян.
Упомянув о последних инцидентах в армянской армии, генерал-полковник отметил, что в армии бывает и хорошее, и плохое. «Однако плохое закрывает хорошее. Я думаю, что в этом виновато Министерство обороны, так как у него слабая связь с общественностью. Невозможно, чтобы в армии все проходило гладко, так как армия – это живой организм. И все же случаи смерти в армии очень прискорбны»,– подчеркнул Командос.