Կոլումբիայի նախագահ Խուան Մանուել Սանտոսը կարող էր 2014 թվականին շուրջ 1 մլն դոլար ստանալ բրազիլական Odebrecht ընկերությունից՝ այդ միջոցները նախագահական արշավի ընթացքում օգտագործելու համար: Այս մասին գրում է Gazeta-ն՝ վկայակոչելով Reuters-ը:
4.6 մլրդ դոլարի մի մասը, որը ենթադրաբար Odebrecht-ը վճարել է Կոլումբիական լիբերալ կուսակցության նախկին սենատոր Ոտտո Բուլեին, կարող էր ուղղված լինել Սանտոսի վերընտրվելուն: Այս մասին հայտարարել է երկրի գլխավոր դատախազ Նեստոր Ումբերտո Մարտինեզը:
«Պարզվել է, որ 2014 թվականին այդ գումարից Օտտո Բուլեն երկու անգամ փոխանցում է կատարել Կոլումբիա, որոնք վերջնական արդյունքում ստացել է նախընտրական արշավի ղեկավարությունը»,- ասել է գլխավոր դատախազը:
Սանտոսի նախընտրական արշավի ղեկավարը հերքել է այս մեղադրանքները: Odebrecht-ում առայժմ չեն մեկնաբանել դատախազի հայտարարությունը:

Президент Колумбии Хуан Мануэль Сантос мог получить около $1 млн от бразильской компании Odebrecht в 2014, чтобы использовать средства в ходе президентской кампании, сообщает Gazeta со ссылкой на Reuters.
Часть от средств в размере $4,6 млрд, предположительно выплаченная Odebrecht экс-сенатору Колумбийской либеральной партии Отто Буле, могла быть направлена на финансировании кампании для переизбрания Сантоса на второй срок, заявил генпрокурор страны Нестор Умбэрто Мартинез.
«Установлено, что от этой суммы в 2014 году Отто Була сделал два перевода в Колумбию, которые были обналичены на сумму в $1 млн, а конечным их получателем было руководство кампании», — сказал генпрокурор.
Глава предвыборной кампании Сантоса отверг данные обвинения. В Odebrecht заявление прокурора пока не прокомментировали.