Թուրքական Aksam պարբերականն անդրադարձել է Թրամփ-Էրդողան հեռախոսազրույցին՝ շեշտելով, թե 45 րոպե տեւած խոսակցությունը եղել է դրական ու անմիջական մթնոլորտում։
Պարբերականը հեռախոսազրույցի բովանդակությունը բաժանել է 6 հատվածի՝ դրանք ուղերձներ անվանելով։
1. Ստեղծվում է սերտ համագործակցություն։ Թրամփը շեշտել է ռազմավարական գործընկեր ու դաշնակից տերմինը Թուրքիայի համար։
2. Երկու ղեկավարները համակարծիք են եղել ահաբեկչության դեմ պայքարում։ Էրդողանը հորդորել է Թրամփին՝ չաջակցել Սիրիայի քրդերից կազմված YPG-ին։
3. Հեռախոսազրույցում Էրդողանի հաջորդ հորդորը եղել է Ֆեթուլլահ Գյուլենի արտահանձնումը։
4․ Էրդողանն իր խոսքում հասկացրել է, որ պետք է Սիրիայում անվտանգության գոտի ստեղծել։ Երկու առաջնորդները համաձայնության են եկել Սիրիայի Էլ-Բաբում ու Ռաքքայում միասին գործել։
5․ Զրույցում կողմերը բացի քաղաքականից խոսել են նաեւ տնտեսական համագործակցության բարձրացման անհրաժեշտության մասին, քանի որ դժգոհ են եղել ներկա վիճակից։
6. Թրամփի նախագահության օրոք բարձրաստիճան ամերիկացի պաշտոնյայի առաջին այցը կլինի Թուրքիա։ Թրամփն ու Էրդողանը պայմանավորվել են ԿՀՎ տնօրենի այցի շուրջ։
Թուրքական Aksam-ը հրապարակման վերջում նշել է, թե Սպիտակ Տան աղբյուրները հայտնել են, թե մինչ այժմ Թրամփի ունեցած ամենաարդյունավետ ու անկեղծ զրույցը եղել է Էրդողանի հետ։

45-минутная телефонная  беседа Трамп – Эрдоган была положительной и состоялась в непосредственной атмосфере.  Об этом пишет турецкое издание «Aksam».
Содержание же беседы издание разделило на 6 пунктов:
1. складывается тесное сотрудничество. Трамп в отношении Турции употребил термины «стратегический партнер» и «союзник»;
2. лидеры двух стран сошлись во мнении относительно борьбы с терроризмом. Эрдоган призвал Трампа не поддерживать организацию YPG, состоящую из сирийских курдов;
3. глава Турции  призвал экстрадировать  Фетуллу Гюлена;
4. Эрдоган дал понять Трампу, что нужно создать зону безопасности в Сирии. Оба лидера пришли к согласию относительно совместной деятельности в городах Аль-Баб и Ракка (Сирия);
5. помимо политических вопросов, стороны также поговорили о необходимости повышения экономического взаимодействия, поскольку нынешней ситуацией они недовольны;
6. главы двух стран договорились также о визите директора ЦРУ в Турцию.
В конце своей публикации газета «Aksam» отметила: источники в Белом доме сообщили о том, что среди бесед Трампа, имевших место до сих пор, именно беседа с Эрдоганом была самой эффективной и искренней.